Okurken Ne Görürüz?
% 18indirim

Okurken Ne Görürüz?

  • 36,00 TL29,52 TL

    hopi kampanyası
    1,48 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Edebi eserlerdeki betimlemeleri okuduğumuzda zihnimizde ne canlanır? Yazarın hayal ettikleriyle bizim hayal ettiklerimiz örtüşür mü, yoksa tamamen kendimize özgü karakterler/mekânlar mı yaratırız? Betimlemeler hiçbir zaman eksiksiz değildir, mutlaka atlanan detaylar kalır. Bu boşlukları nasıl doldururuz? Dahası, betimlemeler bazen peyderpey gelir; sözgelimi bir karakterin boyuna posuna dair bilgi edindikten yirmi sayfa sonra öğreniriz göz rengini ve biçimini. Peki o arada gözlere ne olur? Karakterimiz gözsüz mü idare eder?


Aslen kitap tasarımcısı ve aynı zamanda sıkı bir edebiyat okuru olan Peter Mendelsund, yönelttiği bu ve benzeri sorularla, okurken zihnimizde olup bitenleri daha detaylı düşünmeye çağırıyor bizi. Okuduklarımızın zihnimizde nasıl işlendiğini, görselliğin bu süreçte nasıl bir rol oynadığını irdeliyor. Bunu yaparken de hem Batı edebiyatının önemli eserlerinden hem de esprili ve yaratıcı görsellerden faydalanıyor.


Okumakla zihinde canlandırmak arasındaki incelikli ilişkiyi son derece özgün bir şekilde ele alan bu kitap, okuma deneyiminin kendisinin de en az okunan eserler kadar ilgi çekici ve üzerinde düşünmeye değer olduğunu gösteriyor bizlere.


Yorum Sayısı: 1

Peter Mendelsund, romanlarda okuduğunuz karakterlerin pek de düşünülmeyen taraflarına eğilirken; bir yandan da okurun iç dünyasına girmeyi başarabilmiş. Örneğin Tolstoy'un "İvan İlyiç'in Ölümü" kitabındaki İvan İlyiç'in ölmeden önceki halini, saç renginden giyisilerine Tolstoy'un betimlediği kadarıyla tahmin etmeye çalışıyor. Bu süreçte karakterin okurun dünyasında yeniden yaratılmasını sağlarken, okura da aslında kitapları başka bir gözle okuyabilmenin yollarını açıyor.

Y
Yunus Emre Tozal  -   10.01.2016