Ölmek Kolaydır Sevmekten
% 25indirim

Ölmek Kolaydır Sevmekten

  • 24,00 TL18,00 TL

    hopi kampanyası
    0,90 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Araba kumarhanenin önünde durdu, Nizam aceleyle indi arabadan, koşar adımlarla kumarhaneye girdi, piyano sesi yoktu, köşk sessizdi, yandaki salona yürüdü, piyanonun kapağı kapatılmıştı, gözleriyle salonu taradı, Anya pencerenin yanındaydı, sigara içiyordu. Nizam’ın kendisine doğru yürüdüğünü gördüğünde, yüzünde ilk kez bir şaşkınlık izi gördü Nizam. Gidip kadının karşısında durdu: - Adınız ne?- Neden soruyorsunuz?- Çünkü kimse yokken, sabahın aydınlığında ikimiz burada yalnızken adınızı söyleyip söylemeyeceğinizi merak ediyorum.- Bunun için mi geldiniz?- Evet Anya, bunun için geldim.- Adımı öğrenmişsiniz.- Öğrendim... Ama sizin de bana adınızı söyleyip söylemeyeceğinizi merak ediyorum... Adınız ne Anya?Anya, Nizam’ın yüzüne, gözlerine baktı ve orada daha önce hiç kimsenin görmediğini, göremediğini, bir deliliğin kendini yakarak yok edişinin parlayışını gördü. Bundan korkmadı, bir başkası korkabilirdi ama o bundan korkmadı, aksine ilk kez bakışlarındaki boşlukta neşeye benzer bir pırıltı belirdi.- Delisiniz.- Evet Anya... Adınız ne? Anya, sigarasından bir nefes çekti, tavana doğru üfledi, bakışlarını Nizam’a çevirdi, uzun uzun baktı, yavaşça, neredeyse şefkatle konuştu. -Adım Anya...

Bir Hayat Bir Hayata Değer

Bir Hayat Bir Hayata Değer

Ahmet Altan

11,25 TL
İsyan Günlerinde Aşk

İsyan Günlerinde Aşk

Ahmet Altan

7,42 TL
Kılıç Yarası Gibi

Kılıç Yarası Gibi

Ahmet Altan

7,42 TL
Kılıç Yarası Gibi

Kılıç Yarası Gibi

Ahmet Altan

15 TL
Son Oyun

Son Oyun

Ahmet Altan

15 TL
Sudaki İz

Sudaki İz

Ahmet Altan

7,42 TL
Aldatmak

Aldatmak

Ahmet Altan

10,5 TL
İsyan Günlerinde Aşk

İsyan Günlerinde Aşk

Ahmet Altan

18 TL

Günümüzde insanlar, hayat mücadelesinin ağır yükü altında ezilmekte ve psikolojileri de gün geçtikçe daha da alt üst olmaktadır. İnsanların, hayat mücadelesinin altında eskiye göre daha fazla ezilmesinin nedeni ise günümüzde insanların, sırf egoları için hayatla kavgaya girişmesinden kaynaklanmaktadır. İnsanlar, sırf egoları için hayatla kavgaya girişince de doğal olarak yanında bu yükü paylaşacak insan bulamıyor. İnsanların, hayatla olan kavgasında istediklerini hemen elde etmenin peşinden koşması ve hayatın bu istediklerini insana hemen vermemesi ise insanları hayattan soğutuyor. Ahmet Altan, Ölmek Kolaydır Sevmekten eserinde hayat ile mücadele sadece hemen elde edilebileceklerden oluşmaz. İnsanların, hayattan istediklerini elde edebilmek için bazen gelecek nesillere basamak olması gerekir. Merdiven, basamaklarla yükselerek insanları nasıl istedikleri yere taşıyorsa, insanlarda gelecek nesilleri öyle hedeflerine taşımalıdır diyerek okurlarına, hayat ile giriştikleri kavgada yol haritasını çizmiştir.

            İnsanların, bir memlekette kurulmuş olan nizamı değiştirmesi öyle kolay olmuyor. Nizamın değişmesi için verilen mücadelede nice gözyaşları ve acılar çekilmesi gerekiyor. Ahmet Altan, Ölmek Kolaydır Sevmekten eserinde bir memlekette nizamı değiştirmek için nesil değil, nesiller geçmesi gerektiğini belirterek, bu uğurda sabırla mücadele edilmesi gerektiğini okurlarına anlatmaya çalışmıştır. Bu dünyada insanı bir tek şey mahveder. O da kibirdir. İnsanı, insanlıktan kibir çıkarır. Kibir, insandaki tüm insani duyguların içerisine bir virüs gibi girerek talan eder. Yazar, eserinde kibri insanın zehri olarak yorumlamış ve bir insandaki sevme duygularını yok ederek, insanların saadetini baltalar diyerek kibrin insan vücuduna giren illet bir hastalıktan, daha illet olduğunu okurlarına ifade etmeye çalışmıştır.

            Hayatta, diğer insanlardan istediklerinizi bir gözden geçirdiğiniz zaman onlardan istediklerinizin, onlara en az verdiğiniz şeyler olduğunu görürsünüz. Bir insandan sevgi istiyorsanız, demek ki o insana en az verdiğiniz şey sevgidir. Bir insandan para istiyorsanız, demek ki ona en az verdiğiniz şey paradır. Ahmet Altan, Ölmek Kolaydır Sevmekten eserinde unutmayalım ki, insanlardan istediklerimiz, onlara en az verebildiklerimizdir diyerek okurlarının, belki de üzerinde hiç düşünmedikleri bir gerçeğin farkına varmasını sağlıyor. Yazar, bu eserini her zamankinden farklı bir tarzda kaleme aldığı için okurlara konu biraz dağınık gelse de yavaş okumaları halinde bu sorunun üstesinden geleceklerdir.

            Ahmet Altan, 1950 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Yazar, aynı zamanda ülkemizin tanınmış gazetecilerindendir. Yazar, 2007 yılında taraf gazetesinin kurucuları arasında yer almıştır. Ermeni kırımı kurbanlarına ithafen yazdığı bir yazı nedeniyle Türklüğe hakaretle suçlanmıştır.

Yorum Sayısı: 1

Ahmet Altan, Ölmek Kolaydır Sevmekten eserinde karakter ve mekanların çok iyi betimlenmesi kurgunun zayıf oluşunun okura vereceği sıkıcılığın önüne geçiyor. Bu eser, zihni dinlendirmek için birebirdir. Bu nedenle zihinsel olarak çok yorgun olduğunuz yönünde bir hisse kapılıyorsanız bu eseri elinize alın ve sizi götüreceği yere gitmekten korkmayın. Çünkü sizi, kesin olarak zihninizi dinlendireceğiniz bir yerlere götürecektir. Yazarın tarzına alışık olan okurlar, bu eseri okurken kurguyu ve...devamını oku

Z
Zihni Korkut  -   25.06.2016