Ölü Gömme Törenleri
% 23indirim

Ölü Gömme Törenleri

  • 19,00 TL14,63 TL

    hopi kampanyası
    0,73 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

1828’in Mart ayı... İzlanda’nın kuzeyinde bir çiftlikte iki erkek vahşice öldürüldü. Cinayetlerden suçlu bulunan Agnes Magnúsdóttir, idama mahkûm edildi. İnfaz gününe kadar tutulacağı çiftliğin sahipleri ondan hem korkuyor hem de tiksiniyorlardı. Onların gözünde Agnes bir şeytan, bir cadı, cinayete ortak ettiği iki gencin beynini yıkamış bir caniydi.


Koskoca toplumda ona kulak verecek tek bir kişi vardı... Agnes’in isteğiyle, ölümüne dek ona rehberlik etmekle görevlendirilen Rahip Tóti, bu yapayalnız kadının öyküsünü dinlerken, olaylara farklı bakışımızın gerçekliği nasıl kökünden değiştirebileceğini görecekti.
Bütün yaz tarlada çalışan Agnes’in, kış bastırınca tek bir odaya sıkışıp kalan aileyle ilişkisi değişti. Onu dinleyenlerin zihinlerindeki soru gitgide belirginleşiyordu: Cinayeti işledi mi, işlemedi mi?


Bir insanın, olduğunu düşündüğü kişi ile olduğu düşünülen kişi arasındaki fark bir uçuruma dönüştüğünde, o karanlık boşluğa düşmesi an meselesidir ve bazen bunu aşk bile engelleyemez…


Yaşanmış bir olayı konu alan Ölü Gömme Törenleri bireyin varoluş savaşına dair yürek sızlatan bir anlatı...


Anlatıya doğal bir biçimde yerleştirilmiş olan araştırma bulguları, yazarın ele aldığı konu hakkında derin ve yoğun bir bilgiye sahip olduğunun ispatı.


- New York Times


Hannah Kent, karmakarışık haldeki tarihsel kayıtları bir araya getirip Agnes’in son aylarını yeniden kurgulamış. Ortaya masallar, şiirler, acı, kapana kısılmışlık hissi, çetin geçen mevsimler ve baştan aşağı yalnızlıkla örülü bir öykü çıkmış.


- The Telegraph


Olay örgüsü öylesine iyi kurulmuş ki sonunu bilmemiz, öykünün yarattığı heyecan.ı daha da artırıyor.


- Guardian


Ölü Gömme Törenleri istisnai bir incelikle kaleme alınmış bir ilk roman; özenle araştırılmış, maharetle anlatılmış, içe dokunan bir öykü.


- Observer


Amazon, Eylül 2013’de ayın en iyi kitabı olarak Ölü Gömme Törenleri’ni seçti.


Hannah Kent 1985’te Avustralya’nın Adelaide şehrinde doğdu. Lise çağında değişim programıyla gittiği İzlanda’da Agnes Magnúsdóttir’in öyküsünden haberdar oldu ve olayı, ulaşabildiği bütün kaynaklardan inceledi. İlk romanı olan Ölü Gömme Törenleri pek çok ödüle aday gösterildi ve yirmi dile çevrildi.


Yorum Sayısı: 1

Gerçek bir olaya dayanarak kurgulanmış bir roman. Cinayetten idama mahkum olan ve İzlanda'da idam edilen son kişi olan Agnes Magnusdottir, idamı beklediği süreçte çalışması için bir ailenin yanına yerleştirilir. Agnes'in çocukluğundan itibaren onu bu sona sürükleyen olayları, idamına kadar birlikte yaşadığı aileyle ilişkilerini ve her ne kadar ölümü kabullenmiş gözükse de aslında yaşamayı nasıl arzuladığını okuyoruz...Yazarın ilk romanı olduğuna inanmak gerçekten güç, anlatım çok akıcı ve...devamını oku

S
Sinem Topsakal  -   10.02.2016