• Ölüler Evinin Hatıraları% 25indirim
    Ölüler Evinin Hatıraları
    Ölüler Evinin Hatıraları

Ölüler Evinin Hatıraları

  • 20,00 TL15,00 TL

    hopi kampanyası
    0,75 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Ölüler Evinin Hatıraları e-kitabı

İdam mangasının kendisine ve arkadaşlarına doğrulttuğu silahlar, son dakikada Çar I. Nikolas’tan gelen bir tezkere üzerine ateşlenmedi ve Dostoyevski, gıyabındaki ölüm hükmünün Sibirya’da sürgüne çevrildiğini bu dakikadan sonra öğrendi. Şimdi o da bütün Rusyalardan gelen her cinsten adamı içinde barındıran kürek mahkûmluğuna gidiyordu. Fakat belki yukarıda yazdıklarını hayal bile edemeyecek bir halde… Ölüler Evinin Hatıraları, kurgunun her zaman hayatın peşinden koştuğunun en aşikâr örneği.


            Okurların, bu eseri okumaya başlamadan önce bilmesi gereken en önemli husus bu eserin çevirisinin çok eski bir çeviri olmasıdır. Bu nedenle okurlar, bu eseri okumaya başladıklarında hem esere alışmakta hem de eseri anlamakta zorluk çekeceklerdir. Ama sabırlı olurlarsa okudukça eserin diline alışacaklar ve eseri daha iyi anlayarak eser hakkındaki fikirlerini değiştireceklerdir. Dostoyevski, Ölüler Evinin Hatıraları eserinde kürek mahkumu olduğu dönemde yaşadıklarını, düşüncelerini ve hissettiklerini okurlarıyla paylaşıyor. Yazar, bu eserinde yaşadığı olayları öylesine etkili tasvir etmiş ki insanın etkilenmemesi adeta imkansızdır. Ayrıca yazarın, yaşadığı olaylar üzerinde yaptığı tahliller insanın ruhunda iz bırakıyor. Mahkum hayatının nasıl olduğunu merak ediyorsanız ve anlamak istiyorsanız bu eseri mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu eser, edebiyat dünyasında mahkum hayatını anlatan ender eserlerden birisidir.

            Dostoyevski, Ölüler Evinin Hatıraları eserinde hem kendisi hem de arkadaşları hakkında idam kararı verildiğini ve idam kararının uygulanması için idam mangasının kendisine ve arkadaşlarına silahları doğrulttuğunu, ancak bu silahların ateşlenmeden indiğini anlatmaktadır. Çünkü çar I. Nikolas, bir tezkere göndermiş ve bu tezkereye idam kararlarının Sibirya’da sürgün hayatına çevrildiği için kaldırıldığını belirtmiştir. Bunun üzerine idam mangası geri çekilmiştir. Dostoyevski, hakkındaki idam kararının kaldırılarak, Sibirya’da sürgüne çevrildiğini fazla vakit kaybetmeden orada öğrenir. Yazar, kürek mahkumluğuna gittiğinin farkındaydı. Kürek mahkumluğunda ise bütün Rusyalardan toplanmış olan her cinsten adam bulmak mümkündü.

            Dostoyevski, Ölüler Evinin Hatıraları eserinde edebiyat dünyasında yazarlar tarafından yapılan kurguların, her zaman hayatın peşinden gittiğini ispatlamıştır. Yazar, kendisine verilen bu mahkumiyeti, Rus halkına karşı işlediği bir günahın kefareti olarak gördüğünü belirtmiştir. Yazar, bu eserinde kahramanı olan Goryançikov ve diğer mahkumlar ile okurlarını ruhun kurtuluşu yolcuğuna çıkarmıştır. Yazar, eserinde anlattığı mahkumiyet cezasını Çarlık rejimini şiddet içeren eylemler yaparak yıkmayı kendisine şiar edinmiş bir derneğe üye olduğu için almıştır. Yazar, dört yıllık mahkumiyet cezasını Sibirya’da çekmiştir. Yazarın, bu eseri ile okurlar, hayatın karanlık yüzü ile tanışacaklardır.

            Dostoyevski, 1821 yılında Rusya’da dünyaya gelmiş dünyaca üne sahip bir yazardır. Çocukluk dönemlerinde özellikle aile içi şiddet nedeniyle çok zor yıllar geçirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığının okunacak 100 eser listesinde birçok eseri vardır. Toplum tarafından çok sevilen bir yazar olduğu 1881 yılında düzenlenen cenaze töreninde daha iyi anlaşıldı. Otuz bin kişi cenaze töreninde hazır bulundu. Dostoyevski, halka mal olmuş ender yazarlardan biridir.  

Yorum Sayısı: 1

Yazar, bir zamanlar ölüm cezasına çarptırılmış ve cezası tam infaz edilmek üzere iken Çar I. Nikolas, bu ölüm cezasını sürgüne çevirmiştir. Bu saatten sonra yazara, Sibirya yolları görünecek ve burada kürek mahkumu olarak cezasını infaz edecekti. Dostoyevski, Ölüler Evinin Hatıraları eserinde Sibirya’da kürek mahkumu iken neler yaşadığını ve hissettiğini eşsiz bir kurgu ile okurlarıyla paylaşmıştır. Eserin çevirisi eski olduğu için dili çözümlemekte zorlansanız da çözümledikten sonra eserin...devamını oku

N
Neyzen Tarık  -   25.06.2016