Ölümü Paylaştılar Ama..

Ölümü Paylaştılar Ama..

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bu kitap, genç bir Harbiyeli'nin 21 Mayıs 1963 darbe girişiminde militanlıkla başlayıp, 12 Mart 1971 Darbesi sonrasına uzanan devrimci dönüşümü ve pratiğinin tanıklığıdır.
Anı yazmak, öznellikten bütünüyle arındırılabilir bir iş olmadığından en zor yazım türlerinden biri olagelmiştir. Ancak bu zorluğuna rağmen anı kitaplar, toplumsal süreçlerin ayrıntılarına inerek bütünlüklü bir tarih bilinci oluşturabilmek açısından vazgeçilmez bir önem taşımaktadır. Üstelik Çetiner, kendi zaaflarını bizimle paylaşmak gibi zor bir işi başardığından, kimi diğer benzerlerinden de ayrışmaktadır.
Kendini koşar adım okutan Çetiner'in bu anları, Türkiye siyasal hayatının çok önemli bir dönemine ilişkin ciddi bir bellek tazelemesi sağlıyor.
Dahası, o dönem gençlik hareketinin, Türkiye'nin Soğuk Savaş anlayışıyla kontrolüne karşı ne denli ciddi bir toplumsal muhalefet geliştirebilldiğini gösteriyor. Üstelik bunu öylesi bir doğallıkla gerçekleştiriyor ki, okur, kah tütün işçilerini örgütlemeye, kah Amerikan askerlerini denize dökmeye gittiğini hissedecektir. Ama aynı zamanda kah TIP baskınında, kah Kaypakkaya'nın başına indirilen taburede, solun bugün de örneklerine rastladığımız kimi sekterlikleriyle yüzleşecektir.
Kahramanlık ve amatörlüklerin tanıklığı olan bu kitap, okurdan hakettiği ilgiyi gördüğü oranda, devrimci hareketin önemli bir döneminin çok daha bütünlüklü anlaşılmasına ciddi bir katkı yapacaktır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.