Ord. Prof. Ata Nutku

Ord. Prof. Ata Nutku

Türk Gemi İnşaatı Endüstrisi ve Mühendislik Eğitiminin Önderi
  • 50,00 TL

    hopi kampanyası
    2,50 Paracık
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
İTÜde sivil gemi mühendisliği eğitiminin kurucusu ve Türkiyede gemi yapılamaz denen bir ortamda çelik gemi yapımını gerçekleştiren Ord. Prof. Ata Nutkunun hayatı ve gemi inşaatı endüstrisine yaptığı katkılar Ord. Prof. Ata Nutku Türk Gemi İnşaatı Endüstrisi ve Mühendislik Eğitiminin Önderi ismi ile kapsamlı bir eser olarak yayımlandı.
Bir deniz subayı olarak mesleğe başlayan Ata Nutkunun yaşamı etrafında yine bir deniz subayı olan; babası Süleyman Nutki, amcası Ali Rıza Seyfioğlu ve ağabeyi Emrullah Nutkinin Donanmamıza yaptığı katkılar, Ata Nutkunun öncülüğünde Cumhuriyet sonrası Türk Gemi İnşa Endüstrisi ve İTÜ çatısı altında Gemi İnşa Mühendisliği Eğitiminin kuruluş ve gelişimi bu çalışmada ayrıntılı olarak yer alıyor.

Hayalleri, hedefleri, meslek sevgisi, başarıları ve yurtseverliği ile dört dörtlük bir cumhuriyet öncüsü Ord. Prof. Ata Nutkuyu, genç kuşaklara tanıtan ve hizmetlerini unutulmadan yazılı belgelere dayalı olarak ortaya koyan bu kitap, geçmiş ve geleceğe ışık tutuyor...
Y. Müh. Alb. Aydın Eken tarafından hazırlanan Ord. Prof. Ata Nutku Türk Gemi İnşaatı Endüstrisi ve Mühendislik Eğitiminin Önderi kitabı, üç yıl süren bir araştırmanın, titiz ve sabırlı bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıktı. Prof. Dr. Reşat Baykal ise, İTÜde 31 yıl hizmet vermiş olan Ata Nutkunun, akademik yaşamı ile ilgili bilgi, belge ve fotoğrafların kitapta eksiksiz yer alması için katkıda bulundu.

Ata Nutku: Meslekte hep ilkleri gerçekleştiren örnek bir lider.
Gemi inşaatı mühendisliğinin önderi hocaların hocası Ord .Prof Ata Nutku, hem eğitim, hem de endüstri alanında asker ve sivil yaşamını denizcilik sektörüne adayan, yurtiçi ve yurtdışı kuruluşlarda çalışan, çok sayıda gemi inşaatı mühendisi ve bilim adamı yetiştiren, gemi model deney laboratuvarını kuran, tersaneyi dershaneye taşımayı büyük bir ustalıkla beceren, meslekte hep ilkleri gerçekleştirmesiyle mesleğinin örnek bir lideridir. Ata Nutku, ülkemizin öz kaynaklarını önemseyip, batının bilim ve teknoloji alanındaki bilgi birikiminden yararlanarak, Türk gemi inşaatı endüstrisi ve eğitiminin güçlenmesi hedeflerini gerçekleştirmede tüm engelleri; meslek sevgisi, çalışma azmi ve yılmadan mücadele eden karakteriyle aşmıştır.
Ata Nutkunun bilimsel yayınları, kitapları, enstitü broşürleri, patentleri, projeleri, ödülleri ve başarı belgelerinin çok kapsamlı olarak yer aldığı ve kendi alanında önemli bir eksikliği gideren bu kitap; araştırmacılara, gemi inşa sektörüne, mühendislik eğitime ışık tutacak önemli bir kaynak eser konumundadır.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.