• Ortaçağ Kahire'sinde Bilginin İntikali% 31indirim
    Ortaçağ Kahire'sinde Bilginin İntikali
    Ortaçağ Kahire'sinde Bilginin İntikali

Ortaçağ Kahire'sinde Bilginin İntikali

İslami Eğitimin Sosyal Tarihi
  • 30,00 TL20,70 TL

    hopi kampanyası
    1,04 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Ortaçağ Memlük Kahire’sinde İslami eğitimin ana bileşenleri nelerdi? İslami bilgiye nasıl bir anlam yükleniyordu? Eğitim hangi mekânlarda icra ediliyordu? İslami ilimlerin tahsili, intikali ve eğitim kurumlarının desteklenmesi sürecinin aktörleri kimlerdi? İdareci seçkinler konumundaki Memlüklerin, kadınların ve toplumun diğer kesimlerinin bu süreçteki yeri ve rolü neydi?

Jonathan Berkey, dönemin önde gelen ilim merkezlerinden Memlük Kahire’sine (1250-1517) odaklandığı eserinde bu ve benzeri sorulara cevap arıyor. İslam’ın bilgiye verdiği yüksek değerin toplumsal ve kültürel yansımalarını; ortaçağlarda eğitimin neredeyse tüm Müslümanların yaşantısında merkezi bir konuma sahip olduğunu; eğitim veren kurumların müfredatlarını ve kimler tarafından kurulup desteklendiklerini; İslami bilginin intikalinin sadece muhtelif kurumsal çatılar altında değil mekâna bağımlı olmayan kişisel ilişkilerle şekillenen bir süreç olduğunu ve bu sürecin Memlükleri, kadınları ve toplumun tüm kesimlerini kapsadığını ortaya koyuyor.

Berkey, vakayinameler, tabakat kitapları, eğitim konulu risaleler ve Kahire’nin birçok okulunun kuruluş belgesi konumundaki vakfiyelere dayanan bu eserinde, eğitimin, toplumun “dışındakiler” olarak tanımlanabilecek tüm grupları nasıl merkezi kültüre dahil ettiğini ve ortak bir Müslüman kimliği oluşturduğunu gözler önüne seriyor.


Önsöz

Eğitim konusunda kaleme alınmış, bu kitapta sıklıkla karşımıza çıkacak olan bir eserin müellifi Zernucî okuyucularına şöyle bir tavsiyede bulunur: “Kişi, ilme ve ulemaya saygı göstermedikçe ilmi çalışmalarından ne bilgi ne de fayda elde eder. Kişi ayrıca hocayı yüceltmeli ve ona hürmet göstermelidir.” Bu kitap Princeton Üniversitesi’nde bir doktora tezi olarak başladı ve öğrenciliğim süresince gerçekten övgüye layık, saygıdeğer hocalarla ve akademisyenlerle çalışma şansım oldu. Memlükler tarihini ilk kez A. L. Udovitch’in bir seminer dersinde inceleme fırsatı bulmuştum ve bu projenin ilk şekillenişi hocamın yönlendirmesi sayesinde oldu. Onun sosyal ve kültürel tarihin dinamik bileşimine olan ilgisi [benim için] büyük bir heyecan kaynağı olurken, çalışmamın araştırma sahamın ötesindeki tazammunlarını görmeme her zaman yardım etti. Bernard Lewis’in bir seminerinde kazandığım İslam tarihi araştırmaları için gerekli olan araç ve beceriler olmaksızın bunun gibi bir projeye girişmeyi hayal bile edemezdim. O zamandan beri Profesör Lewis benimle Ortadoğu’nun tarihi mirası konusundaki geniş bilgisini devamlı olarak paylaşmış ve bu çalışmanın birçok taslağını sabırla okuyarak beni hataya düşmekten defalarca kurtarmıştır. Princeton’daki ilk günümden itibaren Peter Brown bana tarihin ne kadar heyecan verici bir konu olabileceği fikrini aşılamıştır. Ayrıca eserin tamamını okumuş ve olağanüstü tarihi sezgisini onun üzerinde uygulamaya koymuştur. Eserimi okumak ve onun hakkında yorumlar yapmak için Akdeniz’i geçme (tabii ki mecazi olarak bunu söylüyorum) nezaketini gösteren, aynı zamanda tarihçi kimliğimin şekillenmesine başkaları kadar yardımcı olan William Jordan’a özel teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim. Umarım lutfedip bu teşekkürümü kabul eder. Bu hocaların tamamı zannediyorum inceleme konum olan ortaçağdaki kişilerin de takdir edebilecekleri bir “isnad zincirini (hocalar silsilesini)” teşkil etmekteler.

Bu kitap, oluşum sürecinin farklı safhalarında başta Remie Constable, Jonathan Katz, Amy Singer ve Lucette Valensi olmak üzere bir grup meslektaşımın ve dostumun da eleştirel okumalarından istifade etti. Christopher Taylor, çoğunu defalarca olmak üzere, kitabın her kelimesini okudu; kendisi de benim gibi bir Memlükler uzmanı, ancak aynı zamanda yakın bir dost ve entelektüel arkadaş olması dolayısıyla eleştirileri benim için özellikle değerliydi. Farklı zamanlarda Norman Itzkowitz, Gary Leiser, Shaun Marmon, Carl Petry ve Paula Sanders çok ihtiyaç duyulan tavsiye ve teşviklerini sundular. Kitabın çeşitli bölümleri Princeton Üniversitesi Tarih bölümünün yazarlar toplantısında; 1987 yazında Mısır’daki American Research Center’daki bir seminerde; Mart 1989’da Princeton Üniversitesi ve École des Hautes Études’in dini bilginin intikali ile ilgili toplantısında ve Mısır’daki American Research Center’ın 1989 Nisan’ında Philadelphia’da yapılan yıllık toplantısında sunulmuştur. Katılımcıların her birine faydalı yorumlarından dolayı müteşekkirim. Altıncı bölümün kısa bir versiyonu Nikki Keddie ve Beth Baron’un neşrettiği Ortadoğu tarihinde cinsiyet meseleleri konulu eserde basılmıştır; Yale Üniversitesi yayınevine bu yazının yeniden basılmasına izin vermelerinden dolayı teşekkür ederim. Ayrıca Princeton Üniversitesi yayınevinden Margaret Case’e daimi destek ve teşvikleri, yayınevinin iki hakemine de yüzümü kızartabilecek birçok hatadan beni kurtardıkları için teşekkür ederim. İsimlerini verdiğim veya veremediğim bu insanların yardımlarına rağmen yaptığım hataların sorumluluğu şüphesiz bana aittir.

Bu proje için Princeton Üniversitesi Tarih Bölümü, Fulbright­I. I. E. araştırma programı ve Mısır’daki American Research Center dahil bir dizi kurumun yıllar süren maddi desteğini aldım. Birçok insan, araştırma amacıyla Kahire’de geçirdiğim günleri oldukça verimli hale getirdiler. Milli Arşivler’den Bayan Savsan Abdülgani’ye; Vizaretü’l­Evkaf’tan Dr. Hüsameddin King’e; Milli Kütüphane’den Dr. Said Banhavi’ye; Ma‘hedü İhyai’l­Mahtutati’l­ Arabiyye’den Dr. Eymen Fuad Seyyid’e; American Research Center’dan Dr. Robert Betts’e ve diğer merkez personeline; ayrıca Dr. Ann Radwan ve onun Fulbright komisyonu bürosundaki meslektaşlarına minnettarım. Kahire Üniversitesi’nden Dr. Muhammed M. Emin, bu çalışmanın büyük bir kısmının üzerine bina edildiği ortaçağ vakfiyelerini çözmeme sabırla yardım etti. Kahire Amerikan Üniversitesi’nden Dr. Elizabeth Sartain ise Memlük dönemi metinleri konusundaki derin bilgisini ve benzeri bulunmaz hassasiyetini cömertçe benimle paylaştı.

Daha kişisel bir not olarak en başta anne ve babama teşekkür etmek istiyorum. Hem maddi hem de manevi pek çok açıdan tarihe ve Ortadoğu’ya olan ilgimi onlar beslediler. Dolayısıyla bu eseri onlara ithaf etmek benim için kaçınılmaz bir görevdir. Eşim Vivien eserin yazılmasına o kadar katkıda bulundu ki (belki de kabul edeceğinden daha fazla), o olmaksızın bu kitabı ortaya çıkarmam çok zor olurdu. Yine de onun benim çalışmalarımla, benim de onun çalışmalarıyla olan ilişkimizi bir borç ve sorumluluk çerçevesinde düşünmemeyi tercih ediyorum. Biz bir bütün olarak yaşıyor ve çalışıyoruz demek belki daha uygun olacaktır.
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.