Otomatik Kontrol

Otomatik Kontrol

Sistem Dinamiği ve Denetim Sistemleri
 • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bu kitap Mühendislik Fakültelerinde genel olarak "Otomatik Kontrol" adı altında okutulan ders konularını kapsamaktadır. Günümüzde, teknolojide ortaya çıkan gelişmelere koşut olarak otomatik kontrol sistemlerinin kullanılmadığı üretim sistemi veya düzeneği kalmamış gibidir. Temel üretim sistemi veya düzeneğinin tamamlayıcı parçası olan denetim sistemleri en basit şekli ile evlerde kullanılan ütü, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi aygıtlarda yer almaktadır.


Otomasyon ve akıllı sistemlerin en alt basamağını teşkil eden geribeslemeli denetim sistemleri günümüzde bir taraftan ürün kalitesinde artış sağlarken diğer taraftan da üretim maliyetini azaltmıştır. Böylece kaliteyi ucuza mal etme imkanı ortaya çıkmıştır.


Teknolojik sistemlerde kullanılan denetim sistemlerinin temel çalışma ilkesi geribesleme mantığına dayanmakta olup bu mantık aynı zamanda gerek doğal ve gerekse sosyal ve ekonomik sistemlerin kendi kendine ayarlama mantığı ve felsefesini teşkil eder. Negatif geribesleme mantığına göre kararlı çalıştırılmak üzere tasarlanan denetim sistemlerinden; ortaya çıkan hataları en kısa zamanda düzeltmeleri ve sıfır veya en azından minimum hata ile ürün üretimini sağlamaları istenir. Teknolojik sistemlerde temelde üretimde kullanılan enerjinin denetimini sağlayan denetim sistemleri bir yandan enerji tasarrufu sağlarken diğer yandan da ürün kalitesi ve standardını yükseltmeyi amaçlar. Otomatik Kontrol konuları çok geniş kapsamlı olup bir tarftan sistem dinamiğini ve diğer taraftan da matematiği içine almaktadır. Bu ders kitabı içersinde ise klasik Otomatik Kontrol'ün sadece temel konuları ele alınmıştır. Bunlar; • Otomatik Kontrol'a Giriş

 • Laplace dönüşümleri

 • Sistem Dinamiği ve transfer fonksiyonlarının çıkarılması

 • Zaman alanı cevabı

 • Kalıcı durum hatası

 • Denetim etkileri ve endüstriyel denetim organları

 • Kararlılık

 • Frekans alanı cevabı

 • Kök-yer eğrileri

 • Endüstriyel denetim organlırının yapısı


Prof. Dr. İbrahim Yüksel; Doktorasını University of Surrey İngiltere'de tamamladıktan sonra, 1982 yılından bu yana U.Ü. Mühendislik Fakültesi, Makine, Tekstil, Elektronik, Endüstri Mühendisliği bölümlerinde, Otomatik Kontrol ve Sistem Dinamiği konularında Lisans ve Yüksek Lisans seviyelerinde ders vermekte ve araştırma çalışmaları yürütmektedir Yazarın; ayrıca "MATLAB ile Mühensilik Sistemlerinin Analizi ve Çözümü" ve "Çözümlü Otomatik Kontrol Problemleri 'Dr. M. Şengirgin ve Dr. G. Şefkat ile birlikte)" adlı iki adet ders kitabı bulunmaktadır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.