Oysa Nergis Mevsimi Değildi
% 28indirim

Oysa Nergis Mevsimi Değildi

  • 25,00 TL18,00 TL

    hopi kampanyası
    0,90 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Ihvanı Safa örgütü 1200 yıl evvel İslamiyet'te özellikle Mezopotamyada bilim ve teknolojide şahikalar yaratmış Avrupalıların deyimi ile İslam profesörlerinden oluşmaktaydı. 1150 yılında tamamı öldürüldü ve tüm eserleri olan 52 kitap ile İbni Sina, Sühreverdi, ibni Haldun gibi bilginlerin kitaplarıyla beraber tamamı yakıldı sadece Avrupa'ya ve Hindistan'a kaçırılanlar kurtarılabildi.


Bir okuyucum "İslam'da Sünni inanç yerine Şia inancı hakim olsaydı değişen ne olurdu?" diye sormuştu. İslam'da Alevi-İsmaili-Şia öğretisi hakim olsaydı, iddia ediyorum ki bilim ve teknolojinin merkezi Mezopotamya olacak bilim şimdikinden beş yüz yıl daha ileride olacakt. İnanmıyorsanız okuyun!


Yusuf, bir zamanlar babasının eğitim aldığı yere gitmek için Nazif'le birlikte Antakya'dan yola çıktı. Yolda sevdiğine kavuşamadığı için obasını terk edip yollara düşmüş, amaçsız Salman'a rastladılar ve üçü bilgeliğe ulaşmak için Harran'a, oradan da Bağdat'a doğru devam ettiler. İlahi eğitimden başka her türlü eğitimin yasaklandığı bu ülkede yaşadılar, gizlice ders aldılar, sonra yakılacak kitapları ve canlarını kurtarmak için kaçtılar.


Oysa Nergis Mevsimi Değildi, bu gidiş ve kaçışın romanıdır.


Selman Farisi'nin Ali'ye sunduğu "nergis çiçekleri"ne öğretiler:


Talipler, Alevi olmak varoluşa verilecek en geçerli cevaptır. Alevi olmak, neden var olduğunun cevabını verdiği gibi, bu var olmayı anlamlı kılmanın en açıklayıcı yoludur.


Talipler, Bizler ölümsüz bir aşkın insanlarıyız, İnsana duyulan aşk ölümlüdür, tıpkı beden gibi, insan ölünce o aşk da ölür, Ölümsüz bir aşk için ölümsüz bir varlığı sevmek gerekir, İlim ölümsüzdür, bizim aşkımız ilimdir. Bu nedenle bizim aşkımız ölümsüzdür. Bizim aşkımız, geldiğimiz öze olan aşktır.


Talipler. Tanrı evreni sevgiden yaratmıştır, sevgi tüm yaratılışın kaynağıdır, Çünkü Tanrı sevgidir, Tanrı aşktır.


Ve tanrı Sevginin karşısına aklı yarattı, evrende ikisi oldu, Şeytan daima aklı kullanır, sevgiden uzak durur ve sevgiden nefret eder. Bir süre sonra Şeytan'a uyan insanlar, sevmeyen, cezalandıran sevgisiz bir Tanrı yarattılar ki bunun gerçek Tanrı'yla alakası yoktur. Bu Tanrı, Şeytan'ın Tanrılaştırılmış halidir.


Talipler, Allah Evrenin tamamını bir nokta olarak yarattı. Ve bu noktayı Matematik ile yarattı. Matematiği bilmeyen Allah'ı bilemez, Allah'ı bilmeyende Alevi, İsmaili, Şia olamaz.


Matematikle yarattığı evreni geometriyle şekillendirdi. Geometriyi bilmeyen Allah'ı bilemez Allah'ı bilmeyende Alevi, İsmaili, Şia olamaz. Matematikle yaratıp Geometriyle şekillendirdiği evreni Felsefeyle çalıştırdı. Felsefeyi bilmeyen Allah'ı bilemez, Allah'ı bilmeyende Alevi, İsmaili, Şia olamaz. Ve felsefe tüm inançların ve ilimlerin hükümdarıdır, ilim yok ki içinde felsefeden ilham almasın…


Sizler bu üç ilmi çok iyi bileceksiniz, bunlarla yatıp bunlarla kalkacaksınız...


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.