Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda

Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda

AKP - Cemaat İttifakı Nasıl Dağıldı?
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Eğer onları biz de açıklamaya başlarsak, ülkemizde yer yerinden oynar. Onu de söyleyeyim!.."


AKP ve Gülen Cemaati, yakın zamana kadar Türkiye'yi siyasal ve toplumsal olarak birlikte dönüştüren iki iktidar ortağıydı. Devleti soyma amaçlı bir talan zincirini yalanlarla ve hukuku ayaklar altına alarak örtbas etmeye girişen hırsızlar çetesiyle, bunun üzerinden  hukuki değil siyasi operasyonlara kalkışanlar geçmişin yol arkadaşlarıydı. Tuzaklar, hileler, sahteliklerle örülü soruşturma ve davalar zincirine imza atan bu iki kirli suç ortağı şimdi, "Yeni Türkiye"nin savaşan güçleri olarak sahnedeler. Tarafların yaptığı savunmalara kimse aldanmasın. Bu savaş ne demokrasi ve temiz toplum ne de birilerinin iddia ettiği gibi barış ya da sivilleşme için yaşanıyor. Sadece devletin sahibi kim olacak diye savaşılıor. Her savaş gibi bu da kirli. Bu yüzden ortalığı kaplayan pislik görünen o ki bir süre daha pis kokular yaymaya devam edecek. Kötü olmadı. Zira bu iktidar paylaşım savaşı patlamasaydı kimsenin kuşkusu olmadığı yolsuzluk, rüşvet, hırsızlıkla örülü AKP iktidarının talan çarkı ortaya çıkmayacaktı. Gülen Cemaati'nin, Türkiye'nin yeni derin devleti olmaya çalıştığı bu kadar açık anlatılmayacaktı. Uzun sözün kısası, AKP suçladığı Cemaat kadar çete, Cemaat suçladığı AKP kadar hırsızdır.


Cemaat kavramının iç yüzünü ülkemizde yaşayan her vatandaş çok merak etmektedir. Bununla ilgili eserler alarak okusa da cemaatin iç yüzünün kaynağına bir türlü inememiştir. Ahmet Şık, Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda eseri ile insanların, cemaatin iç yüzünün kaynağına inmesini sağlayacak ve okurların, cemaat hakkında detaylı bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır. Bu eser ile okurlar, cemaatin hangi amaçlarla ve kim tarafından kurulduğunu, cemaatin hangi büyük hedeflere ulaşılmasında maşa olarak kullanılması için büyütüldüğünü ve bu büyüme sürecinde ne gibi sancılar yaşandığı hakkında fikir sahibi olacaktır. Yazar, eserinde cemaatin, AKP ile neden yola devam etmesine karar verildiğini, AKP ile cemaat ittifakının hedeflerinin neler olduğunu, cemaatin, AKP’yi kullanarak devlet içerisinde nasıl teşkilatlandığını detaylı şekilde işlemiştir.

            Ahmet Şık, Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda eserinde cemaatin, AKP ile ittifakının nasıl bozulduğunu, bu ittifakın bozulmasında çıkar sağlayan kesimlerin olup olmadığını ve cemaatin nasıl yalnız kaldığını okurlarına bütün ayrıntılarıyla anlatmıştır. Yazarın, eserinde cemaat hakkında dile getirdikleri hakkında kaynak göstermesi esere olan güveni artırmaktadır. Cemaat ve AKP gerçeğini merak eden okurların mutlaka okuması gereken bir eserdir. Bu tip olaylara tek taraflı bakmak her zaman insanlara kaybettirir. Çünkü tek taraflı bakış açısı olaylara dar bir çerçeveden bakmaya neden olur ve bu da gerçeklerin tam manasıyla öğrenilmesinin önüne geçer. Ülkemizde meydana gelen cemaat ile ilgili olaylara geniş bir açıdan bakabilmek ve bir değil, birçok bakış açısı geliştirebilmek için bu eserden mutlaka istifade edilmelidir.

            Ahmet Şık, Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda eserinde ele aldıkları konular hakkında her ne kadar kaynak gösterse de burada yazılanlara inanıp veya inanmamak okurun kendi bileceği iştir. Yazar, ele aldığı bu eser ile günümüzün belki de en karmaşık olaylarından birine ışık tutmaya çalışmıştır. Cemaat ile AKP’nin aralarındaki sıkı ittifaka rağmen nasıl oldu da bu hale geldiğini merak eden herkes bu eseri mutlaka okumalıdır.

            Ahmet Şık, 1970 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Yazar, İstanbul Üniversitesinde gazetecilik eğitimi almıştır. Çeşitli basın yayın kuruluşlarında görevler yapmıştır. Yazar, yaptığı bazı haberler nedeniyle yargılanmıştır.

Yorum Sayısı: 1

Ahmet Şık, Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda eserinde AKP hükümeti ile cemaat arasındaki kuvvetli ittifakın neden yıkıldığını okurlarına ifade etmeye çalışmıştır. AKP hükümeti ile cemaat arasındaki bağlar o kadar kuvvetliydi ki el ele vererek ülkemizi büyük bir dönüşümden geçirdiler. Ama bu kuvvetli bağlar çözülünce birbirlerine düşman kesildiler ve aralarında nefesleri bile kesen bir savaş başladı. Aralarındaki savaş o kadar hızlı ilerliyordu ki kimse kendisine ne oluyor sorusunu bile sormaya...devamını oku

Z
Zehra Şen  -   26.06.2016