Paris ve Londra’da Beş Parasız

Paris ve Londra’da Beş Parasız

  • 10,00 TL

    hopi kampanyası
    0,50 Paracık

“Beş parasız kalmaktan o kadar çok bahsetmiştiniz ki; eh, işte beş parasız kaldınız ve hâlâ ayaktasınız.”

 

Paris ve Londra’da Beş Parasız, 20. yüzyılın en büyük romancılarından George Orwell’in, Avrupa’nın iki büyük şehrinde, Paris ve Londra’da yaşadığı sefaleti olanca gerçekliğiyle anlattığı, son derece önemli bir eser.

Bir gün Paris’in orta yerinde meteliksiz kalan genç yazar, yoksulluk ve açlıkla mücadele etmeye başlar. Rehineciler, iş bulma kurumları, umut tacirleri, karın tokluğuna günde on yedi saat çalışılan karanlık otel mutfakları arasında sürüp giden Paris macerası, yazarın güç de olsa kendini Londra’ya atmasıyla sona erer ama Londra’da onu çok daha ağır şartlar beklemektedir.

Orwell, modern insanın ısrarla görmezden geldiği bir dünyanın kapısını aralıyor. İşsizlik, evsizlik, açlıkla damgalanan bu dünyanın insanları izbe pansiyonlarda, berduş barınaklarında yaşıyor, hayata bir ucundan tutunmaya çalışıyorlar.

Paris ve Londra’da Beş Parasız, köleliğin hiçbir zaman, modern zamanlarda bile ortadan kalkmadığını, sadece görünüm değiştirdiğini anlatıyor.


Yorum Sayısı: 1

Paris'teki bes parasizlik hikayesinin Londra'dakinden daha etkileyici ve bu ilk hikayeyi okumasinin daha zevkli oldugunu soyleyebilirim. Bir de zaten ingiliz olan ve egitimli birisinin Londra'da bekledigi isi alamamakla birlikte nicin bu kadar yoksulluk, kitaptaki deyimiyle ''berdusluk'', icerisine dustugunu tam olarak kestiremiyorsunuz. Ancak yine de okumasi keyifli. Ozellikle Paris'te bir plongeur olarak otel ve restoran tasvirleri son derece etkileyici.

F
Fatih Yılmaz  -   11.04.2016