Parlamenter Yapı Karşısında Başkanlık Sistemi
% 34indirim

Parlamenter Yapı Karşısında Başkanlık Sistemi

  • 10,00 TL6,60 TL

    hopi kampanyası
    0,33 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Parlamenter sistemden Başkanlık Sistemi’ne geçersek, bu, parlamentonun denetleme görevini, yani aslî görevini yapması demektir. Bizim gibi ülkelerde, biraz da tabiatı icabı millî yapısı çok çeşitli yerlerden gelen bir ülkede parlamentoda birtakım tıkanıklıklar, zorluklar vardır. Gruplaşmaların çok olacağı bellidir. Hatta şehirlere, bölgelere dayalı gruplaşmalar da olabilir.”
Turgut Özal


“Mevcut sistemimiz bir anormallik halidir. Hem seçilmiş başbakan hem seçilmiş cumhurbaşkanıyla bu sistemin yürümesi fevkalade güçtür. Hadi bugün biz aynı siyasî gelenekten gelen, uzun yıllar mesai arkadaşlığı yapmış Cumhurbaşkanı ve Başbakan olarak uyum içinde çalışıyoruz. Ama aynı siyasî gelenekten gelmemiş bir cumhurbaşkanıyla da ben çalıştım. Ne getirdiğini, ne götürdüğünü biliyorum.”


“Biz, parlamenter sistemin ülkemizde miadını doldurduğuna inanıyoruz. Parlamenter sistemde, yasama ve yürütme iç içe geçtiği için güçler ayrılığı üç değil, iki ayak üzerine oturur. Hâlbuki başkanlık sisteminde yasama, yürütme ve yargı çok keskin hatlarla birbirinden ayrılmıştır.  Güçler ayrılığı sistemi başkanlıkta çok daha sağlıklı ve etkin şekilde kurulabilir. Bu nedenle yeni Türkiye'nin inşası sürecinde yeni anayasaya ve onunla birlikte hayata geçirilecek başkanlık sistemine ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.”

Recep Tayyip Erdoğan


 


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.