Pembe ve Yusuf
% 19indirim

Pembe ve Yusuf

  • 18,00 TL14,58 TL

    hopi kampanyası
    0,73 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Ne benim sözüm geçer bu iklimde ne de senin böyle gelmiş böyle gider son söz törenin! Birbirlerine delicesine düşkün iki kardeşin, Pembe ile Yusuf’un sızılı ve çarpıcı öyküsü. Ezenler ve ezilenlerin amansız savaşımı. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın değişmez kaderi... Törenin kara gölgesi renklerin üzerine çökerken, içlerinde en gariban gördüğü “Pembe”ye vermişti önceliği.Soluğu kesildi “pembe”nin, beti benzi attı. Güzelim rengini yitiriverdi. Varlığını sürdürmekle yok olmak arasındaki ince çizgide asılı kaldı.Tıpkı yaşamın içindeki gerçek Pembe’ler gibi... Yazar hakkında: Canan Tan Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. Yeni Asır gazetesinde, Milliyet Pazar’da köşe yazarlığı yaptı. Öykü, roman, mizah ve çocuk edebiyatı çerçevesinde çok sayıda kitabı ve senaryo çalışması vardır. Ödülleri: * İnkılap Kitabevi’nin Aziz Nesin Gülmece Öykü Yarışması’nda basılmaya değer görülen İster Mor, İster Mavi adlı kitabıyla, Türkiye’de mizah öyküleri kitabı olan ilk ve tek yazar unvanı (1996) * Rıfat Ilgaz Gülmece Öykü Yarışması’nda Birincilik Ödülü (1997) * 10. Orhon Murat Arıburnu Ödülleri’nde Uzun Metrajlı Film Senaryosu dalında Birincilik Ödülü (Akrep-1999) * İzmir Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yılın Köşe Yazarı Ödülü (2004) * Türk Kütüphaneciler Derneği’nden, Türkiye’deki bütün kütüphaneler bazında, En Çok Okunan Yazar Ödülü (2010) * Kelebek (Hürriyet gazetesi) Senaryo Yarışması Birincilik Ödülü (Oğlum adlı öykü fotoroman olarak çekildi.)

Piraye

Piraye

Canan Tan

8,02 TL
İz

İz

Canan Tan

8,02 TL
Kelepçe

Kelepçe

Canan Tan

14,58 TL
Hasret

Hasret

Canan Tan

21,87 TL
Piraye

Piraye

Canan Tan

18,63 TL
Uzay Kampı Maceraları

Uzay Kampı Maceraları

Canan Tan

14,98 TL
Canan Tan, Pembe ve Yusuf öyküsü ile birbirlerini çok seven ve birbirlerine aşırı derecede bağlı iki kardeşin öyküsü üzerinden töre gerçeğine ışık tutarak ülkemizin bulunduğu coğrafyanın acımasız ve değişmez kaderini dile getiriyor. Canan Tan, Pembe ve Yusuf öyküsü ile ülkemizde töre üzerinden ezenlerin ve töre yüzünden ezilenlerin acımasız savaşını işleyerek terörizm ve törerizm arasında pek bir fark olmadığını okuyucularına aktarmaya çalışıyor. Canan Tan, Pembe ve Yusuf öyküsü ile iki kardeşin sırf töreler yüzünden acı içerisinde geçen çarpıcı yaşamını ele alarak insanlara ibretlik dersler veriyor. Törenin kara bulutlar gibi insanların yaşamına nasıl çöktüğünü, eserin kahramanlarından Pembe’yi gün gün eriterek hayata karşı nasıl soğuttuğunu ve Pembe’nin o güzel rengini kaybederek nasıl solduğunu okurken okuyucular gözyaşlarını tutamayacaklar. Canan Tan, Pembe ve Yusuf eseri ile hayatın değil törenin yükünü taşıyamayan Pembe’nin yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgide nasıl gidip gelmeye başladığını, Yusuf’un Pembe’ye yardım etmek için birçok fedakarlığa nasıl katlanarak kardeşlik örneği sergilediğini ve kardeşi Yusuf’un yardımlarına rağmen Pembe’nin törelere yenik düşerek odasında nasıl kendisini astığını etkileyici bir şekilde okurlara aktarmaktadır. Pembe ve Yusuf, akıp giden hayatın içerisinde göremediğimiz veya görmek istemediğimiz Pembe’lerin daha hayatının baharında nasıl solduğunun hikayesidir. Bu hikayeyi okuyan herkes Ortadoğu coğrafyasının bir gerçeği olan ve bugüne kadar birçok insanın kanına girmiş olan Töre’ye bir kez daha lanet edecektir. Pembe ve Yusuf, günümüzde kapitalizm sayesinde önemini yitirmeye başlayan kardeşliğin önemini ve fedakarlık gerektirdiğini de insanlara hatırlatmaktadır.
Yorum Sayısı: 5

Yanlış algıların, anlayışların, bir insanı, bir aileyi, bir toplumu nasıl da çaresiz bırakıp ölümün kucağına attığını çok güzel somutlamış yazarımız!!!!

Z
Zeynep Eriman  -   14.02.2016

Çok güzel bir kitaptı ama kitabın ismi olan karakterle çok geç bir araya gedik.Olay karakterlerin ananesinden başlıyor resmen ama sürükleyici bir kitaptı.Okurken hayatın gerçekleriye yüzleşeceğiniz bir kitap

G
Gizem Özkan  -   11.02.2016

Hem kızarak hem de merakla okudum..hikaye filmlerden tanıdık gelebilir ama Canan TAN'ın anlatımı kesinlikle hafife alınamaz.Kendiniz yaşıyormuş gibi okuyacaksınız.

B
Bilser Şen  -   05.02.2016

İnsanlar, her ne kadar görmezlikten gelseler de ülkemizin en büyük sorunlarından birisi çocuk yaşta evlendirilen kızlarımız, kadınlara uygulanan şiddet ve özellikle töre gereği katli vacip görülerek öldürülen kadınlardır. Bu soruna bugüne kadar hiçbir iktidar kökten çözüm getirememiş ve koskoca devletimiz, bu konuda çok üzücü ama aciz kalmıştır. Canan Tan, Pembe ve Yusuf eserinde iki kardeşin hikayesi üzerinden bu durumu uzun süre unutamayacağınız bir öykü ile gündeme taşımaya çalışmıştır. Bir...devamını oku

G
Gürkan Halsiz  -   26.06.2016

Pembe ve Yusuf Canan Tan Dogan kitap Kitabın ismi sizi aldatmasın, daha çok Keder'in hikayesi var bu kitapta. Baba sı tarafından dışlanan istenmeyen Keder, İsmail ile küçük yaşta evlendirilir. Keder'in duygu yüklü hikayesini okurken çok etkilendim. Yazar yine ustalığını konuşturmuş.Okurken yürek burkan, akıcı bir dili ve güzel konusuyla ezilenleri anlatan elimden bırakamadığım harika bir kitap. Kalemine sağlık Canan Tan.

N
Nuray Durmuş  -   08.03.2016