Peygamber ve Ehlibeyt'in Eğitimsel Siyeri Cilt 1 : Evlat Eğitimi

Peygamber ve Ehlibeyt'in Eğitimsel Siyeri Cilt 1 : Evlat Eğitimi

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Eğitimin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu herkes kabul etmektedir, bunda hiç kimsenin en ufak bir şüphesi yoktur. Kitapların nazil olması, resullerin görevlendirilmesi insanın eğitimi ve hidayeti içindir.


Özellikle İslamiyet çocukluk çağında eğitimin üzerinde fazlasıyla durmuş, bunu ebeveynlerin vazifelerinden ve evlatların haklarından biri saymıştır. Evlat hakkındaki ayetlere ve rivayetlere genel olarak bakıldığında İslami düşüncede evlatlara ve evlatların konumlarına İslam'ın nasıl baktığına ulaşabilir. Bu bakışın evlat eğitiminde önemli bir rolü vardır.


İslam dininde evladı tanıtmak için çeşitli ayetler ve rivayetler vardır. Bunlardan evlatların ebeveynler yanında İlahi nimetler oldukları aynı diğer ilahi nimetler gibi hem onlardan doğru şekilde istifadeyle kendilerinin ve onların tekamül ve hidayet yolunda fayda sağlayabileceği hem de onlardan doğru şekilde istifade etmeyerek kendilerini ve onları zillet toprağına bulayabileceği anlaşılmaktadır. Zira Kur'an-ı Kerim'in buyruğuna göre evlat da mal-mülk ve diğer nimetler gibi, insanın imtihanı için bir vesiledir.


"Mallarınızın ve çocuklarınızın aslında bir sınama olduğu ve büyük ecrin Allah katında bulunduğunu bilin."


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.