Polonyalı Bir Seyyahın Gözünden 16. Asır Türkiyesi
% 19indirim

Polonyalı Bir Seyyahın Gözünden 16. Asır Türkiyesi

  • 22,00 TL17,82 TL

    hopi kampanyası
    0,89 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Köprü Kitapları tarafından yayınlanan Polonyalı Simeon’un 1600’lü yıllarda İstanbul ve Anadolu’ya yaptığı seyahatinde kaleme aldığı yazılarından oluşan “Polonyalı Bir Seyyahın Gözünden 16. Asır Türkiyesi” adlı kitap 256 sayfadan oluşmaktadır.


Polonyalı Simeon, bu kitabın sayfaları arasında İstanbul ve Anadolu’ya nostaljik bir geziye çıkarıyor okuru... “Bir gün bir şehirliden rica ettim ve onunla beraber herkesin gıpta ettiği Ayasofya’ya gittim. Şeyhlere bahşiş verdik ve bizi içeri aldılar. Mabedin büyüklüğünü, yüksekliğini ve güzelliğini temaşa ederek hayran olduk ve Allah’a şükrettik. Hiç bir yerde böyle bir bina görmüş değiliz. Orada şaşılacak derecede büyüklükte ve kalınlıkta zarif ve güzel birçok mermer sütunlar gördük. Sütunlar muhtelif boy ve kalınlıkta olduğu gibi kırmızı, beyaz, mavi, yeşil, siyah ve erguvani, bazıları da benekli mermerden idi.


Bir kısım sütunlar çukurlu olarak yontulmuş, bu çukurlar yaldızla ve mavi renklerle doldurulmuştu. Bu sana’at güzelliğini tadabilmesi için insanın bin gözü olmalı.”


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.