Prens (Nostalgic)

Prens (Nostalgic)

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Pratiği yaşayıp teorileştiren bir insanın sentezidir "Prens". Politikanın damgasını yemiş bir yaşam öyküsünü, Floransa Cumhuriyeti'nin yaşadığı bunalımın fonunda kurgulamak genelde Machiavelli'yi özelde de Prens'i anlamanın vazgeçilmez bir yolu olarak görünmektedir. sürekli maruz bırakıldığı sansür, Floransalı düşünürün politik denemesinin Avrupa'da hızla yayılan ün ve etkisni frenlemek şöyle dursun; bu etkinin daha da artmasına katkıda bulunmuştur. İtalya dışında isimsiz yayınlanan çevirileri çıktığı gibi, metnin yasaklanma yılının öncesinin tarihini taşıyan baskalarla da sansürün aşılması yoluna gidilmiştir. Hırs ve çıkarlardan arınmamış bir dünyada genelin (toplumun) refah ve mutluluğunun korunması için ahlaken kabul edilmeyecek insanlık dışı yollara başvurulabileceği kanaati, Makyavelistlerin başlıca argümanını oluşturagelmiştir. Prens'in yazarının sevimsiz düşüncelerini açıktan açığa savunmak durumunda kalanlar, açıklamanın sorumluluğunu "Prens" üzerine yıkagelmişlerdir hep...


İdeal bir hükümdar nasıl olmalıdır? Niccolo Machiavelli, Prens (Nostalgic) eserinde sizlere bu sorunun cevabını anlatıyor. Eser, kaleme alındığı dönemle ilgili çok önemli bir başyapıt olsa da günümüzde sıradan kaldığı söylenebilir. Ancak yinede okunması gereken bir eserdir. Çünkü ele aldığı konularla ilgili ufuk açıcı bilgiler içermektedir. Yazar, bu eserinde siyaset hakkındaki fikirlerini okurlarıyla detaylı bir şekilde paylaşmıştır.

            Dünyada her zaman en önemli bilgiler, yaşayarak öğrenildikten sonra teorileştirilen bilgiler olmuştur. Niccolo Machiavelli, Prens (Nostalgic) eserinde pratiği yaşayarak teorileştirdiğinden dolayı pratiklik hakkında önemli bilgiler elde etmek ve bir sentez yapmak istiyorsanız bu eseri mutlaka okuyun. Yazar, eserinde Floransa Cumhuriyetinin, o dönemde yaşamış bunalımı siyaset mührünün altında ezilmiş bir yaşam öyküsüyle sizlere başarılı bir şekilde aktarıyor. Yazar, eserinde böylesine büyük bir bunalımı bir yaşam öyküsü üzerinde başarılı bir şekilde kurgulayarak genelde kendisini, özelde de eserini vazgeçilmez yapıyor. İnsanları, baskı ve korku ile sindirme politikaları dünyada bugün ortaya çıkmış bir şey değildir. Bu eserin kaleme alındığı yüzyıllar öncesinde de baskı ve korku ile sindirme politikaları vardı ve kuvvetle muhtemeldir ki gelecekte de olacaktır. Yazarın, bu eseri de kaleme alındığı dönemde birçok sansüre uğramış ama bu sansür ters etki yaparak eserin etkisinin daha da artmasına neden olmuştur. Eser hakkında uygulanan sansürleri aşmak için İtalya dışında isimsiz yayınlamıştır. Sansürü aşmak için ayrıca sansürlenmeden önceki baskılarından da büyük ölçüde faydalanılmıştır.

            Dünyada ahlakı üstün hale getirerek ahlaklı bir toplum oluşturmak için insanların hırs ve çıkarlarından arındırılmış olması gerekmektedir. İnsanlar, hırs ve çıkarlarından arındırılamıyorsa toplumun huzurunun sağlanabilmesi için ahlak dışı yollara başvurulmasının meşru olduğunu Makyavelistler şiddetle savunmaktadır. Niccolo Machiavelli, Prens (Nostalgic) eserini okuduktan sonra Makyavelistlerin bu görüşüne hak verip, vermeme konusunda tereddüt içerisinde kalacaksınız. Ancak hak verseniz de zorda kaldığınız zamanlarda da suçu hep bu eserin üzerine atacaksınız. Çünkü bugüne kadar hep böyle olmuştur.   

            Niccolo Machiavelli, 1469 yılında İtalya’da dünyaya gelmiştir. Yazar, yaşamında hem politika ve askerlik kuramcısı hem de oyun yazarı ve diplomattı. Yazar, çeşitli ülkelerde diplomatik görevlerde de bulunmuştur.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.