• Reis Bey
    Reis Bey
    Reis Bey

Reis Bey

Necip Fazıl Bütün Eserleri 17
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Reis Bey e-kitabı
1948'den 1960 yılına kadar geçen sürede tiyatro eseri kaleme almayan Necip Fazıl, 1960 ihtilaliyle girdiği hapiste, üç piyes yazmıştır: Ahşap Konak, Kumandan ve Reis Bey. Piyesin ana karakteri Reis Bey, bir ağır ceza reisidir. Ömrü otel odalarında geçmiş, yapyalnız ve tuhaf bir adam. Taş kalpli bir kanun tatbikçisi… Onun nazarında merhamet, idamlık bir suçtur ve "cemiyette bir ferdi korumak için bin kişiye idam gömleği giydirmekten kaçınmamalıdır." Günün birinde, annesini öldürdüğü iddiasıyla huzuruna çıkarılan bir gencin idamına karar verir. Artık olaylar çok farklı gelişecek ve Reis Bey'in buz gibi iç dünyası müthiş bir sarsıntiyle yerle bir olacaktır. (Yazıldığı tarih: 1960)

Yorum Sayısı: 2

Necip Fazıl Kısakürek, Reis Bey eseri üç perdeden oluşan bir tiyatro oyunudur. Yazar, 1960 ihtilali sonucunda içeriye girmiş ve içeride uzun zaman ara verdiği tiyatro eseri yazmaya tekrar başlamıştır. İçeride geçirdiği süre içerisinde kaleme aldığı üç tiyatro oyunundan biri olan Reis Bey, dönemin gerçeklerini de yansıtmaktadır. Eserin ana kahramanı, ömrünü yalnızlık içerisinde geçirmiş bir ağır ceza reisidir. Ömrünü yalnızlık içerisinde geçirdiğinden olacak ki kalbinde merhametin esamesi...devamını oku

F
Fatih Yıldırım  -   26.06.2016

Okuduğum ilk Necip Fazıl eseriydi ve beklentlerimin çok daha üstünde bir kitaptı. Kitap tiyatro şeklinde yazılmış. Çok etkilendiğimi söylemeliyim. Eğer hala okumadıysanız hemen alıp okumanızı tavsiye ederim.

A
Aylin Türk  -   21.02.2016