Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları
% 19indirim

Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları

  • 27,00 TL21,87 TL

    hopi kampanyası
    1,09 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kaderimde tek başına kalmak vardır belki de... İşte o an, Tsukuru nihayet her şeyi kabullenmeyi başarabild. İnsanların yürekleri arasındaki bağ yalnızca uyum üzerinden oluşmuyordu. Aksine, bir yaradan diğerine daha derin bağlar oluşuyordu. Acı acıyla, kırılganlık kırılganlıkla yürekleri birbirine bağlıyordu. Elemli çığlıklar olmadan suskunluk, kan toprağa akmadan affediş, insanın içini lime lime eden kayıplardan geçmeden kabulleniş mümkün değildi. İşte bu, gerçek uyumun kökünde var olan şeydi. Haruki Murakami’den kaderinin gizemini çözmek, içindeki iflah olmaz yaranın kaynağına inmek için büyük bir yolculuğa çıkan bir kahramanın romanı. Kendini “renksiz” bilen Tsukuru Tazaki’nin hikayesi.


Haruki Murakami, 1949’da Kobe’de doğdu. Vaseda Üniversitesi’nde klasik drama eğitimi aldı. İlk romanı Kaze no oto o kike (Rüzgarın Şarkısını Dinle) 1979’da yayımlandı. 21. yüzyıl edebiyatının en önemli isimlerinden olan Murakami’nin kitapları pek çok ödül aldı, tüm dünyada ellinin üzerinde dile çevrildi. Haruki Murakami’nin Yaban Koyununun İzinde, İmkansızın Şarkısı, Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında, Zemberekkuşu’nun Güncesi, Sahilde Kafka, Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu ile tüm dünyada büyük yankı uyandıran 1Q84 ve Koşmasaydım Yazamazdım isimli kitapları da Doğan Kitap tarafından yayımlandı.


Haruki Murakami, Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları eseri 2013 yılında yayınlandıktan sonra dünyada büyük yankı uyandırmış ve insanlar bu esere ulaşabilmek için ülkemizde olmasa da bazı yabancı devletlerde uzun kuyruklar oluşturmuşlardır. Yazar, bu eserinde Tsukuru Tazaki’nin başından geçen maceraları kaleme almıştır. Tsukuru Tazaki, Üniversite ikinci sınıfa devam ederken ölüm düşüncesine kendisini çok fazla kaptırmıştır. Çünkü dostum dediği ve dört elle sarıldığı, çocukluğundan beri dostluk ettiği dört arkadaşı hiçbir gerekçe göstermeden kendisini terk ederler. Tsukuru Tazaki, dostlarının neden böyle yaptığını çok merak etse de kendileri herhangi bir gerekçe belirtmediği için kendisi de onlara bunun nedeni ile ilgili bir şey sorma cesaretini gösteremez. Tsukuru Tazaki’nin dostlarının kendisini terk etmesinden sonra hayatındaki tek hedefi artık ölüme kavuşmak olmuştur.

Haruki Murakami, Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları eserinin Türkçe çevirisinin yapılması ülkemizde yazarın hayranları tarafından büyük bir sabırsızlıkla beklenmiştir. Bu eserin dünyada uyandırdığı ilgi adeta çılgınlık seviyesine varınca yazarı daha önce okumamış olanların zihninde bile ne oluyoruz sorusunu uyandırmaktadır. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra toplumdan dışlanan insanların neler hissettiklerini ve insanları ötekileştirmeye çalışmanın dünyadaki en büyük zulümlerden biri olduğunu rahatlıkla anlıyor. Bu eserin okura vermek istediği mesajlardan biri ise her insanın kendisine ait bir yaşam biçiminin ve bu yaşam biçimini topluma yansıtışının olduğunu ve insanların ancak birbirlerini anlamaya çalıştığı sürece bunları fark edebileceğidir. Eserdeki renk ve ses meselesi işte budur.

Haruki Murakami, Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları eserinde diğer eserlerinde olduğu gibi batı kültürüne göndermeler yapmayı ihmal etmemiştir. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra kendisini keşfeden insanların tıpkı Tsukuru Tazaki gibi hayatla ve kendisiyle barışık bambaşka bir insan olabileceğinin idrakine varıyor. Yazar, bu eserinde kimsenin durduk yere kendini toplumdan soyutlamaya kalkmayacağını, herkesin yaşamış olduğu bir takım olayların psikolojisinde bıraktığı izler sonucunda kendini yalnızlaştırmayı seçtiğini, insanların ne kadar zor olsa da acıyı kabullenmeleri gerektiğini vurguluyor.

Haruki Murakami, 1949 yılında Kobe’de dünyaya gelmiştir. Klasik drama eğitimi gören yazar, Japon halkının en gözde ve en çok değer verdiği yazarlar arasındadır. Eserleri, dünyada birçok dile çevrilmiştir.

Yorum Sayısı: 3

Günümüzde insanlar, geçmişleri ile yüzleşme cesaretini gösteremedikleri için gelecekleri ile ilgili sağlıklı kararlar alamamakta ve yaşamlarını huzursuz geçirmektedirler. Haruki Murakami, Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları eserinde kahramanı Tsukuru Tazaki’nin, geçmiş yaşamı ile iç hesaplaşmasını yaparak sadece geleceğe odaklanmak istemesini akıcı bir üslup ile okurlarını sıkmadan ifade etmiştir. Geçmişte yaşananlarla hesaplaşıp zihni resetlemedikten sonra geleceğe yönelik yapacağımız her...devamını oku

H
Hallit Kuray  -   26.06.2016

Murakami ile tanışmam bu kitapla oldu tabiki daha önce nasıl okumamışım diye kendime kızdım.Tavsiye uzerine içerisinde bahsedilen müzikleri dinleyerek yeniden okumayı planlıyorum...Etkileyici bir anlatımı var.

G
Gamze Erol  -   18.02.2016

Sade bir konu seçilmiş, anlatımı da sade ama sizi sarıyor ve çok etkileyici cümleleri var.

Z
Zeynep Dilara Öztunç  -   17.02.2016