Risale-i Nur Külliyatına Eleştirel Bir Yaklaşım

Risale-i Nur Külliyatına Eleştirel Bir Yaklaşım

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Müntesipleri tarafından beşerüstü bir eser olarak algılanan ve Allah tarafından yazdırıldığına inanılan Nur Risalelerininetraflı bir şekilde ele alındığı bu araştırmanın, alanında önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz.


Bu eseri yayımlamaktaki amacımız, herhangi bir kişi ya da kesimi rencide etmek değil, bu güne kadar eksik bırakılan, öncelikle kendi talebelerinin yapması gereken amaçeşitli mülahazalarla yapılmamış olan bir çalışmayı okurla buluşturarak Risale-i Nurun Kuran ve Sünnete arzı konusunda bir adım daha atmak, böylece bu konuda yapılacak yeni çalışmalara zemin hazırlamaktır.


Önemli bir yekun tutan Şiîlikmotifleri, Allah tarafından yazdırıldığı konusundaki sürekli vurgu, ayetlerin tahrifi noktasına varan ebced hesapları; Hz. Peygamber, Hz. Ali, A. Geylani ve çeşitli dinî şahsiyetler üzerinden kurulan zoraki meşrulaştırma çabaları, dayanak olarak ileri sürülen zayıf ve uydurma hadisler, kimi iddiaların onaylatılmasında kullanılan rüyalar, keramet ve tokatlar (musibetler) okunduğunda, Risale-i Nurun, Kuran ve Sünnet ile bağdaşmayan birtakım hususları içerdiği anlaşılmaktadır.


Bu hususta bir kısım örnekler bu çalışmada sunulmuş olup, daha derinlemesine bilgi sahibi olmak için okuyucuların, Sikke-i Tasdik-i Gaybi başta olmak üzere, Nur Risalelerini dikkat ve sabırla okumasını tavsiye ediyoruz.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.