Rus ve Ermeni Kaynakları Işığında Ermeni Sorunu Ortaya Çıkış Süreci 1678-1914
% 21indirim

Rus ve Ermeni Kaynakları Işığında Ermeni Sorunu Ortaya Çıkış Süreci 1678-1914

  • 33,00 TL26,07 TL

    hopi kampanyası
    1,30 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun olduktan sonra Yüksek Lisansını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde (Genel Türk Tarih Anabilim Dalı) yaptı.


Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Fergana Devlet Üniversitesi'nde misafir öğretim görevlisi olarak bulundu.


Doktorasını Rusya Federasyonu St. Petersburg Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi'nde Karşılaştırmalı Dilbilimi alanında tamamladı. Ankara Üniversitesi Dile ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi, Doçent ve Profesör olarak görev yaptı. Doktorasını tamamladıktan sonra Moskova ve St. Petersburg'da bulunan Rus Arşiv ve Kütüphanelerinde Ermeni Sorun üzerine yıllar süren araştrrmalarda bulundu. Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Tarih Enstitüsü'nde Türk tarihine yaptığı katkılardan dolayı “Fahri Doktora” ünvanı verildi. 2011 yılında yapılan genel seçimlerde Ankara milletvekili seçildi.


Ermeni Sorunu setinin ilk kitabı olan bu inceleme, gün yüzüne çıkmamış Rus arşiv belgeleri ve Ermeni kaynaklarıyla konunun bilinmeyen yönlerini ortaya koymaktadır. 1915 yılındaki Ermeni olaylarının doğru bir şekilde analiz edilebilmesi, ancak konunun tarihi arka planının anlaşılması ile mümkün olabilir. Bu çalışmada, 1678-1914 tarihleri arasında Ermeni Sorununun değişken yönleri ilk elden kaynaklarla incelenmiştir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.