Rusça-Türkçe Yumuşatma İşaretiyle Biten İsim Sözlüğü
% 18indirim

Rusça-Türkçe Yumuşatma İşaretiyle Biten İsim Sözlüğü

  • 80,00 TL65,60 TL

    hopi kampanyası
    3,28 Paracık
    Babil.com'da 60> TL ve üzeri ücretsiz kargo kampanyası
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Rus dili diğer bir çok dilden farklı olarak gramer yapısı itibariyle cinslere ayrılmış bir dildir. Rus dilinde eril cins, dişi cins ve orta cins olmak üzere üç adet ayrı cins bulunmaktadır. Kelimelerin cinsi kelime sonunda bulunan harfe göre belirlenmektedir. Rus dili gramer yapısı itibariyle cinslere dayalı bir dil olduğu için gramer kuralları da kelimelerin ait oldukları cinslerin etrafında şekillenmiştir.


Rus dili gramer kurallarının zorluğunun yanı sıra bu kurallar içerisinde bulunan istisnai durumlar sebebiyle de Rusçayı öğrenen bireyleri zorlamaktadır. Bahsedilen istisnai durumlardan bir tanesi de ismin cinsini belirlemede ortaya çıkan istisnai durumdur. Rusça bir kelimenin sonunda eğer ь (yumuşatma işareti) var ise kelimenin cinsini belirlemek zorlaşmaktadır. Tabi ki ь (yumuşatma işareti) işaretinin kelime sonunda bulunduğu durumlarda kelime cinsi belirlenirken var olan ip uçları bulunmaktadır. Fakat bu her zaman geçerli olmamaktadır. Bu yüzden Rus dili öğreniminde bu türdeki kelimelerin cinslerini belirleme ihtiyacı doğmaktadır.


Hazırlamış olduğumuz sözlükte Rus dilindeki ь (yumuşatma işareti) işareti ile biten isimlerin cinsleri belirlenmiş bir şekilde verilmiş, Türkçe açıklamaları yazılmış ve aynı zamanda bu kelimelerin Rusça’nın gramer kurallarının temelini oluşturan ismin hallerinde hangi ekleri aldıkları, kelime içerisinde vurguların nereye koyulduğu istisnai durumlarla birlikte tablolar halinde gösterilmiştir.


Sözlük iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ь (yumuşatma işareti) işareti ile biten eril cins isimler, bu isimlerin anlamları ve isim hallerinde aldıkları ekler vurgularıyla birlikte verilmiştir. İkinci bölümde ise yine ь (yumuşatma işareti) işareti ile biten dişi cins isimler, bu isimlerin anlamları ve isim hallerinde aldıkları ekler vurgularıyla birlikte gösterilmiştir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.