Rusya ile İran Arasında Azerbaycan
% 31indirim

Rusya ile İran Arasında Azerbaycan

  • 13,00 TL8,97 TL

    hopi kampanyası
    0,45 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Eseri, Türkiye Türkçesine aktarmamızın sebebi ise, 1800-1830 arası Rusya - İran savaşlarının geçtiği Azerbaycan topraklarını ve yine bu topraklarda bulunan Lenkeran Hanlığı ve dönemin Hanı, Mir Mustafa Han'ın verdiği mücadeleler abartısız ve vesikalar ile kaynaklar didik didik edilerek ortaya çıkarılmış ve hakkındaki farklı iddialar da bu şekilde çürütülmeye çalışılmıştır.

Yine ilk savaşın neticesinde imzalanan Türkmençay Antlaşması'nın, Ruslar tarafından yıllar sonra onaylanmasının neticeleri de değerlendirilmiştir.

Ayrıca, bölgede etkili olmaya çalışan ve Uzak Doğu yolunda kendisine Yakın Doğuda da üsler arayan İngiltere'nin Hazar Denizi politikası da ciddi bir şekilde masaya yatırılmıştır. Bir nevi, Hazar Denizinde ortaya çıkan güç gösterileri ele alınmıştır.

Mücadele, Azerbaycan, özellikle de Lenkeran Hanlığı topraklarında geçmiş olması dolayısı ile, halk bazen Rusların bazen de Kaçarların zulümlerine uğramıştır. Bundan dolayı da, insanlar hayatta kalmak için daha güvenli bölgelere göç etmek zorunda kalmışlardır. İşte tüm bunlar, eserde ortaya konulmaktadır.
(Arka Kapak)


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.