Rusya'da İslam
% 31indirim

Rusya'da İslam

  • 15,00 TL10,35 TL

    hopi kampanyası
    0,52 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Rusya’nın geleneksel hakim din anlayışı, 10. yüzyılda kabul edilen Ortodoks Hristiyanlıktır. İslam ise ikinci din konumundadır. Ayrıca Hristiyanlığın diğer mezhepleriyle birlikte Budizm ve Musevilik de Rusya’daki mevcut dinlerdendir. Rusların bir kısmı Ortodoksluğu benimsemeseler bile Hristiyanlığı kültürel bir miras kabul eder ve kiliseye de saygı beslerler.


Uzun Osmanlı-Rus savaşlarının ardından din karşıtı komünist rejimle yıllar süren baskı ve zulüm, Türk okuyucusunun zihninde Rusya ve İslam kelimelerinin yanyana gelmesini zorlaştırsa da, tarihsel süreçte hiçbir şeyin aynı kalmadığını, hep bir değişim ve gelişim çizgisi izlediğini hatırlatmak isteriz. Bu yeni dönemde ortaya çıkan dinî eğilimler, önümüzdeki dönemde gerçekten ilginç sonuçlar verebilecek mahiyettedir.


Elinizdeki bu mütevazi eser, Rus halkının ekseriyetinin kabullendiği Ortodoks Hristiyanlık hakkında kısaca bilgi vermenin yanında Rusya’da İslam’ın tarihsel evrelerini ortaya koyacak ve nihayet günümüz Rusyası Müslümanlarının hayatları, dinî müesseseleri ve devlet ile olan münasebetleri hakkında sizleri aydınlatma çabası içinde olacaktır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.