Saatleri Ayarlama Enstitüsü
% 25indirim

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

  • 29,00 TL21,75 TL

    hopi kampanyası
    5,00 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın şiiri sembolist bir ifade üzerine kurulmuştur. Aynı anlatım tarzı romanlarına da zaman zaman sirayet eder. Ancak muhteva açısından metafizik eğilimleri ile estetik endişelerini şiire ayırdığı halde, sosyal temalar için nesri seçmiştir.


Romanları, zengin hayat hikayesinden taşarak Türkiye meselelerine kendine has yorumlar getirir. Medeniyet değiştirme girişimlerinin insanımızı soktuğu çıkmazları araştırırken yaptığı tahliller, insanımız ve toplum yapımız açısından dikkate değer hükümler taşır.


Saatleri Ayarlama Enstitüsü toplumumuzun bu değişme süreci içindeki durumunu, fertten yola çıkarak topluma varan teknikle anlatıyor.


Ahmet Hamdi Tanpınar Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nde Türk mdernleşmesi ve onun içinde, etrafında, kıyısında ve köşesinde dönüp duran kimlik mevzusuna dair ironik ve çok güçlü bir öncü roman. Sözüm ona saatlerin bozukluğunü düzenlemek için kurulmuş olan bir saatleri ayarlama enstitüsünün öyküsünü anlatan Tanpınar aslında tasvir ettiği bu bürokrasi üzerinden Türkiye toplumunun fotoğrafını çekiyor. Ancak Tanpınar gibi kültürel açıdan muhafazakar, siyasal olarak kemalist, akademisyen ve romancı olarak modernist birinin yazabileceği bu romanın en önemli özelliği okurlarını büyük bir başarıyla şaşırtması. Türk roman geleneğinde benzeri olmayan roman, batılı bir hiciv tarzına yaslanıyor. Hayri İrdal, Halit Ayarcı, Doktor Ramiz gibi her biri önemli ve güçlü kahramanlarıyla Saatleri Ayarlama Enstitüsü Türkçe roman dünyasının zirvesinde oturmaya devam ediyor.
Hamdi Tanpınar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü eserini okuyan okuyucular, dünyada takvim dışında hiçbir şeyin değişmediğini çok iyi idrak edecekler. Yazar, bu eserinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yapılan inkılapları ve bu inkılapların topluma etkilerini hikayenin kahramanı üzerinden ele alıyor. Bazı eserler vardır ya üzerinden asırda geçse yine de okunması gerekir. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın bu eseri de işte böyle bir başyapıttır.
Eserin yazılmasının üzerinden bayağı bir zaman geçse de hikayeleri ele alış tarzında kullandığı şiirsel dil ve derin anlatımıyla günümüze ışık tutuyor. Dünya var oldukça her döneme de ışık tutacakmış gibi duruyor. Ahmet Hamdi Tanpınar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü eserini eline alan okurlar, kitabın kapağını açtığında klişe bir roman bekliyorlarsa çok yanılırlar. Çünkü bu eser, derinliği olan ve yazarın vermek istediği mesajı algılayabilmek içinde öyle bir sefer okumanın yetmeyeceği bir eserdir. Bu eseri bir kez okuyan okur, ilerleyen zamanlarda yine okuma ihtiyacı hissedecektir. Ahmet Hamdi Tanpınar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü eserini okuyan okurlar, eserin yazılmasının üzerinden bayağı bir zaman geçtiği için geçmişle günümüzü karşılaştırıp, bir sentez yapma imkanına kavuşacaklar. Okurlar, bu sentezin sonucunda geçmişten günümüze kadar pek bir şeyin değişmediğinin farkına varacaklar ve derin bir dalgıya dalacaklardır. Ahmet Hamdi Tanpınar,  bu eser ile hem Türk edebiyatındaki farklı duruşunu hem de Türk edebiyatında farklılık arayışını açıkça ortaya koymuştur. Ahmet Hamdi Tanpınar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü eserinde Türk toplumunun o dönemde geçirdiği değişim sancılarını, Türk toplumuna virüs gibi yayılan batılılık özentisini ve Batılılaştıkça modernleştiğini sanan zavallılarla dalga geçerek eleştirmesi onun edebiyatta nasıl bir usta olduğunun açık delilidir.
Yorum Sayısı: 27

Hayri Bey öncesi ve Hayri Bey sonrası, yani Batılılaşma öncesi ve sonrası dönemlerini çok iyi işleyen, Türk edebiyatının en nadide eserlerinden biri. O dönem insanının Batı kültürü ile imtihanı ve bunun sonucu yaşadıkları kimlik karmaşalarını çarpıcı bir şekilde sunuyor. Batılılaşma sürecini çok zekice bir konu olan saatler üzerinden işleyen ve herkesin okuması gerektiğini düşündüm bir başyapıt.

M
Melih Akdogan  -   22.04.2016

Tanzimat dönemindeki, Tanzimat'tan Cumhuriyet'e geçiş aşamasındaki ve Cumhuriyet ile başlayan dönemdeki toplumsal yaşamı anlatan bir eser.

G
Gökay Erder  -   16.02.2016

ZAMANININ SİSTEMİNİ ÇOK İYİ ANLATIYOR . İŞLERİN NASIL YÜRÜTÜLDÜĞÜ , YAPILAN İŞİN NASIL BÜYÜTÜLDÜĞÜ , AVRUPAYI YAKALAMA , ÇAGDAŞLAŞMANIN NASIL YANLIŞ ANLAŞILDIĞINI ANLATAN HARİKA BİR ESER . KİTAP OKUMAK DERS DEĞİL , SEVİLEREK YAPILAN BİR İHTİYAÇTIR ÖĞRETMENLERİMİZİN BUNU YAPMASI LAZIM .

M
Murat Haşhaş  -   12.02.2016

Herkesin okuması gereken kitaplardan biri. Dili ilk başta biraz ağır gelebilir ama aslında bir kere kendinizi kaptırdıktan sonra hiç de zorlanmadan okuyorsunuz. İnce dokundurmaları ve muhteşem mizah anlayışı ile Tanpınar çağının ötesinde bir eser ortaya koymuş.

A
Ayşegül Ceylan  -   05.04.2016

Türk Edebiyatı'nın mihenk taşlarından olan bu eser, benim de favorim. Tanpınar'ın, batı hayranlığı, bürokrasi ve kadrolaşmaya yaptığı müthiş eleştirilere hayran kalmakla beraber, eserinde sorguladığı asıl kavramın "gerçeklik" kavramı olduğu kanaatindeyim. Yüzeyinde çok eğlenceli ve akıcı olmasına rağmen, çok katmanlı ve derin bir eser.

A
Ayşegül Kodaz  -   03.03.2016

Okunması gereken harika kitaplardan. Konusu çok farklı. İnsanlar çok hayattan . Bence herkes okumalı.

M
Merve Koçbıyık  -   02.02.2016

Hayri Bey bildiğiniz Türkiye. Boşluğa düşmüş bir adam. Sonra tutunduğu bir dal.Girilen yeni ortamda karşılaştığı durumlara tepki verme ama daha sonra haytta kalma içgüdüsüyle her şeyi kabullenme. Kaznılmış bir mücadele mi yoksa baştan mı kaybetti. Okuyun ve kararı siz verin.

S
Samet Vırıt  -   11.04.2016

Terettüt ederek aldığım fakat müthiş bir iştahla okuduğum güzel bir kitap enstitü binasının şekli ve Halit Ayarcının enstitüden soğuması gerçekten ilgi noktam tavsiye edilir bir kitap.

A
Adem Geçgil  -   26.03.2016

Bürokrasinin ne hale geldiğini anlatan çok güzel bir kitap. İnsanlar yeme, içme "lüzumsuz" işlerle ne kadar uğraştıklarını anlatan güzel bir eser. Kitapta anlatılan Saatleri Ayarlama Enstitüsünün binasının şeklini hâlâ kafamda tam canlandıramadım. Nasıl bir uğraştır :)

M
Mehmet Yıldız  -   12.03.2016

Bazen bir kitabi okumak için erken davranmis yada geç kalmis olabilirsiniz.bazi eserler için bu zamanlama çok mühimdir.özellikle bu eser için.kitabi okumak için yeterli bir okuma alışkanlığıniz yoksa olmasi gerekenden biraz daha erken aldiysaniz bu eseri elinize kitabin başindan sonuna değin süren karakter analizlerini ve bu analizlerin nasil yılları aşıp bir anda üzerinize çöktüğünü sizi kendi özeleştirinizi yapma,ilişkilerinizi ve sosyal tutumlarinizi gözden gecirme zorunluluğunun yerini...devamını oku

M
Murat Deniz  -   03.03.2016

Kitabı ilk okurken neyi amaçladığı çok anlamamıştım. Sonlara doğru her şey yerli yerine oturdu. Kitapta fazlasıyla ironi hakim.Y er yer güldürürken fazlasıyla da düşündürüyor. Kurgu zaten muazzam, insan hayrete düşüyor. Bu kadar özgün ve bir o kadar da gerçekçi. Başlarda okurken sıkabilir ama hemen açıyor size kendini kitap. Meraklanıp neler olacak acaba dedirttiriyor.

M
Merve Civil  -   27.12.2014

Dönemin ruhunu öylesine çarpıcı kaleme almış ki.
Mutlaka okumak gereken kitaplardan.

Y
Ya Kebikeç  -   07.12.2016

Türkiye'nin modernleşme safhasında yaşadıklarını ince bir alayla okura sunmuş kitaptır. Ancak Tanpınar bunu tarihsel şerit şeklinde değil halkın arasından birinin ağzından anlatır. Tanpınar'ın zaman kavramına olan takıntısı bu kitapta da yer yer işlenmiştir. İnsana, hayata dair tespitleriyle ;okumasam eksik kalırdım diyebilirim.

A
Ayşe Betül  -   26.08.2016

Türkiye'nin modernleşme safhasında yaşadıklarını ince bir alayla okura sunmuş kitaptır. Ancak Tanpınar bunu tarihsel şerit şeklinde değil halkın arasından birinin ağzından anlatır. Tanpınar'ın zaman kavramına olan takıntısı bu kitapta da yer yer işlenmiştir. İnsana, hayata dair tespitleriyle ;okumasam eksik kalırdım diyebilirim.

A
Ayşe Betül  -   26.08.2016

Yaşamını pasif ve yılgın biri olarak yaşayan Hayri İrdal, bir gün yaşamını aktif olarak yaşayan ve kendisine özgüveni yüksek olan Halit Ayarcı ile tanışır. Halit Ayarcı, Hayri İrdal’ın tüm yaşamını değiştirir ve beraber Saatleri Ayarlama Enstitüsünü kurarlar. Ahmet Hamdi Tanpınar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü eserinde hem bu ikilinin başarıya nasıl ulaştıklarını hem de o dönemin toplumunu başarılı bir şekilde okurlarına aktarmıştır. Bu eseri okuduktan sonra bir insan için en önemli şeyin zaman...devamını oku

K
Kadir Keskin  -   26.06.2016

ok güzel bir roman, ülkemizin gerçeklerini çok iyi yansıtıyor. Bana göre doğu kültüründen batı kültürüne ve daha modern yaşama geçiş karmaşası yanında insanların bireysel hayat mücadelesi, hayatlarını idame ettirme endişesiyle yaşadıkları çelişkileri, hayata tutunma çabalarını da anlatıyor. Yazar eleştirilerini ironik ve mizahi bir şekilde ortaya koymuş. Tavsiye ederim.

B
Buket Nebiye Demir  -   27.05.2016

Tanpınar'ın en sevdiğim romanı. Anlam itibariyle yazıldığı dönemi değil tüm zamanları özetleyebilecek genişlikte bir eserdir. Daha önce Tanpınar okumamış olanlar kesinlikle buradan başlayabilir.

S
Serkan Özcan  -   10.05.2016

Okumaya başlayan her okurun yavaş ilerlediğinden şikayet ettiği ancak sürükleyiciliğiyle kendisine aşık eden bir başyapıt, kesinlikle okunmasını tavsiye ederim.

D
Demir Demirgil  -   08.05.2016

Yazıldığı döneme bakılırsa, çağının ötesinde bir eser. Kesinlikle okunmalı.

A
Anıl Kaya  -   23.02.2016

İlk 30 sayfası sıkıcı olmasına rağmen daha sonra çok akıcı bir hale geliyor.

E
Erdal Koyunsever  -   22.02.2016

İlk 30 sayfa biraz sıkıcı olsa da sonradan harika bir kitaba dönüşüyor.

E
Erdal Koyunsever  -   19.02.2016

Hayri İrdal ve Halit Ayarcının çağın ötesinde ki öngörülerinin anlatıldığı harika bir kitap

K
Kürşad Çimen  -   19.02.2016

ağır ilerliyor ama güzel bir klasik

H
Htcpyrz Htcpyrz  -   14.02.2016

Türk Edebiyatındaki en özel kitaplardan,okunmalı.

M
Muratcan Candan  -   12.02.2016

Bir efsane. Okuması kolay diyemem. Fakat bir noktadan sonra çok sarıyor.

S
Simge Köse  -   07.02.2016

Lise yıllarında edebiyat öğretmenimin zorlaması ile okumuştum, o zaman feci sıkıcı gelmişti, muhtemelen yanlış bir dönemde okudum, umarım sizler beğenirsiniz.

B
Burçak Bilgin  -   02.02.2016

Edebi olarak tanınırlığı olan bir kitabı kötülemeyi her daim ukalalık saymışımdır ancak "Saatleri Ayarlama Enstitüsü"nü beğenmedim, beğenemedim. Olmadı, olamadı! Muhtemelen kitabı yanlış zamanda okudum.

Ö
Ömer Dağdelen  -   25.06.2014