Saçaklızade ve Osmanlı Dönemi Maraşlı Alimler
% 13indirim

Saçaklızade ve Osmanlı Dönemi Maraşlı Alimler

  • 16,00 TL13,92 TL

    hopi kampanyası
    0,70 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Asırlarca birçok medeniyete beşiklik yapmış olan Maraş, Osmanlı Döneminde başta meşhur şahsiyet Saçaklızade Muhammed Efendi olmak üzere, yüzlerce alim yetiştirmiştir.


Saçaklızade'nin yaşadığı devirdeki siyasi ve kültürel durumu belirten bir girişten sonra, Saçaklızade Muhammed Efendi'nin hayatı ve çeşitli bilim dallarına dair kaleme aldığı elyazması ve matbu eserleri müstakil bir şekilde ele alınmıştır.


Ayrıca Saçaklızade Muhammed Efendi'nin, talebeleri nazarı itibara alarak kaleme aldığını belirttiği ve temel aruz bilgilerini ihtiva eden " Lebbü'l-Aruz" adlı eserinin ismi, maalesef hiçbir kaynakta zikredilmemektedir. Ancak bu eserin bir yazma nüshasının, Ankara Milli Kütüphane, Yz. A 7499/4 numarada bulunduğu tarafımızdan tespit edilmiştir. Arap ve Türk aruzuna dair temel bilgiler verildikten sonra, Lübbü'-Aruz'un yazma tıpkı basımı ve anahtarıyla muhtevası kaydedilmiştir.


Bunların yanı sıra Maraş tarihi ve kültürü bakımından büyük önem arz eden Osmanlı döneminde yaşamış Maraşlı alimlerin hayatları, Türkiye Kütüphanelerinde bulunan eski harfli elyazması ve matbu eserleri (araştırmacılara hareket noktası olsun diye kütüphane bölüm ve kayıt numaralarıyla), menkıbeleri, naklettikleri hadis-i şerifler ve hikmetli sözler topluca sunulmuştur. Bazen bu eserlerin muhtevaları tanıtılmış veya bazı bölümlerine yer verilmiştir.


Sonuçta bu eserin önem ve ehemmiyetini, " Kimbir mü'minin hayat tarihini yazarsa, onu yaşatmış gibi olur."


 

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.