• Şampiyonların Kahvaltısı% 25indirim
    Şampiyonların Kahvaltısı
    Şampiyonların Kahvaltısı

Şampiyonların Kahvaltısı

  • 20,00 TL15,00 TL

    hopi kampanyası
    0,75 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kurt Vonnegut, Batman’deki Joker’in iyi kalpli ikizi gibi. Beyne şerbet dökerken, kalbe kezzap saçıyor!


Biliyorsunuz, yanlış gezegendesiniz. Evrenin kıç deliğinde.


Kaybettiniz. Emekler boşa çıktı. İş işten geçti. Her şey kötüden betere gidiyor. Umut yok. İşte bu koşullarda gülebilir, espri yapabilir misiniz?


Şampiyonların Kahvaltısı, küresel mahvın ve bireysel kahrın matrak bir anlatımı.


Modern edebiyatın erişilmez dehalarından Kurt Vonnegut’un başyapıtlarından biri.


Kıyamet öncesi sessizlik ile kıyamet sonrası sessizlik arasına sıkıştırılmış bir kahkaha fırtınası!


Dwayne Hoover delirmenin eşiğinde bir otomobil satıcısı. Tüm acemi deliler gibi Dwayne de deliliğinin şekil ve yön edinebilmesi için bazı kötü fikirlere muhtaç.


Bu kötü fikirleri Dwayne Hoover'a veren Kilgore Trout. Kilgore Trout bir bilimkurgu yazarı. Kötü fikirlerin özü ise şu: Dünyadaki herkes, Dwayne Hoover hariç, birer robot. Özgür iradeye, sadece Dwayne Hoover sahip.


Şampiyonların Kahvaltısı'nda Kurt Vonnegut insanoğlunun en zorlu meselelerine korkusuzca dalıyor. Gerçeği nasıl görebileceğimizi bize hatırlatıyor.


April Yayıncılık dahi yazara saygıyla sunar: Şampiyonların Kahvaltısı, Algan Sezgintüredi çevirisiyle Türkçede!


Siz de bu çivisi çıkmış dünyada bir anlam kırıntısı, iyi ihtimale dair bir ipucu bulabileceğinizi düşünüyorsanız…


Kahvaltıya buyurun. Şerefe!


Hayatta birçok şeye önem veririz. Örneğin hayatta en çok önem verdiğimiz şeylerin başında para gelir. Peki, önem verdiğimiz paranın ne kadarı bizim diye hiç düşündük mü? Kurt Vonnegut, Şampiyonların Kahvaltısı eserinde hayatta önem verdiklerimiz bize ait değilse, önem vermenin bir anlamı kalmıyor diyerek okurlarının, hayatta önem verdikleri her şeyi gözden geçirmelerini ve kendilerine ait olup, olmadıklarını sorgulamalarını sağlıyor. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra hayatlarını kazandıkları işin çevreye fayda mı yoksa zarar mı verdiğini düşünmeye başlıyor. Çünkü insanlar, yaptıkları işlerle doğayı yok edip, çevre kirliliğine neden olarak insanların zehirlenmelerine yol açacağı ve evlatlarının geleceğini de yok edebileceği gibi doğaya ve çevreye fayda sağlayarak insanlara yararlı olabileceği ve evlatlarının geleceğine katkı sağlayacak bir işte de çalışabilir. Yazarın, eserinde doğayı mahvetmekle meşgul bir sanayi dalında çalışmanın verdiği his nasıldır diye sorması okurların, tüm bunları düşünmesine neden oluyor.     

            Günlük hayat içerisinde düşünüyoruz ve fikirler üretiyoruz. Peki, bu düşüncelerimizi kendimiz bağımsız olarak mı düşünüyoruz yoksa bir şeylerin etkisi altında kalarak düşüncelerimize ket mi vuruyoruz? Kurt Vonnegut, Şampiyonların Kahvaltısı eserinde fikirler, dostluk ya da düşmanlık nisaneleridir. Bu nedenle fikirlerin içeriklerinin bir önemi yoktur. Arkadaşlar, sırf arkadaşlıkları için fikirleri hiç sorguya çekmeden birbirleriyle hemfikir olurken, düşmanlarda, sırf birbirlerine karşı olan düşmanlıklarını ifade etmek için fikri açıdan uyuşmazlar diyerek düşüncelerimize ket vurduğumuzu çok güzel ifade etmiştir. Yazarın, bu tespitini okuduktan sonra hiçbirimiz, ben bağımsız düşünüyorum diyemez.

            Kurt Vonnegut, Şampiyonların Kahvaltısı eserinde insanlığın kara bahtını, insanlara esprili bir dille ve başarılı bir şekilde ifade etmiştir. Yazarın, bu eserinde yapmış olduğu her bir tespit üzerinde derin bir şekilde düşünmek gerekir. Çünkü yazar, günümüzde ne yaptığını bilmeyen insanlara, hem yaşamlarını hem de doğayı nasıl mahvettiklerini anlatmaya çalışmıştır. Yazarın, bu eseri kapitalizmin insanları çıkarcılığa yönlendirerek gözlerini nasıl kör ettiğinin açık bir delilidir. Bu açıdan bakıldığı zaman bu eser, kapitalizmin ağır sonuçlarını alaycı bir üslupla dile getirmiştir.

            Kurt Vonnegut, 1922 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. Edebiyat dünyasında hümanist yazar olarak tanınır. İlk eseri, Otomatik Piyano müthiş bir bilimkurgu romanıdır. Yazar, zamanla bilimkurgudan uzaklaştığını ifade etse de eserlerinde bilimkurgunun etkisi hissedilir.

Yorum Sayısı: 2

Kurt Vonnegut, Şampiyonların Kahvaltısı eserini yaşamın tüm olumsuzluklarına rağmen içinde yaşamın düzeleceğine dair umut taşıyan herkes okumalıdır. Çünkü bu eser sayesinde içlerindeki umudu pekiştireceklerdir. Hepimiz, yaşamın zorlukları karşısında yılmış ve hayattan zevk alamaz hale gelmiş durumdayız. Yaşamın tüm zorluklarına karşı esprili olabilmenin ne kadar önemli olduğunu bu eseri okuduktan sonra idrak ediyorsunuz. Yazar, eserinde insanların yaşam kavgalarını dillendirirken yaşamın...devamını oku

R
Refik Yılmaz  -   27.06.2016

Bu kitabı büyük bir beklenti ile almama rağmen beklediğimi bulamadım. Yazarın farklı bir tarzı var ve bu bana uymadı. Kİtap amerida siyahilerin özgürlüklerini yeni yeni kazandığı zamanlarda geçiyor bol bol amerikan göndermesi ve eleştirisi var

K
Kerem Adıgüzel  -   06.02.2016