Sanat Dünyasının Senaryoları
% 21indirim

Sanat Dünyasının Senaryoları

  • 28,00 TL22,12 TL

    hopi kampanyası
    1,11 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Sanat Dünyasının Senaryoları, Burak Delier’in 2005-2014 yılları arasında kaleme aldığı yazıları ve kendi işleri üzerine yaptığı söyleşileri kapsıyor. Delier’in sanat ve siyaset ilişkisini somut örnek ve durumlar içinden ele almak amacıyla yürüttüğü tartışma, sorunlara yanıtlar üretmekten çok, belirli bağlamlarda etkinleşen sanatsal, eleştirel, siyasal konuşma edimlerinin biçim ve siyasetlerini sorgulamayı hedefliyor.

Yürüttüğü tartışmada Türkiye’de ve dünyadaki boykot çağrılarına ve bu çağrıların ortaya çıkardığı politik ve etik söyleme odaklanan Delier, bu boykot çağrılarında ortaya çıkan dilin bizi inandırmak istediği “sanat kapitalizme karşı” anlatısının, temelde bir kazan-kazan senaryosu olarak işlediğini öne sürüyor. Oyunun bir tarafta “kötü neoliberal kapitalizm”, diğer tarafta “iyicil aktivist sanat” olarak kurgulanmasının handikaplarına dikkat çektiği yazıları kitabın temel metinlerini oluşturuyor. Boykot ve grev taktiklerinin tartışıldığı bu temel metinlerin yanı sıra, Afrika asıllı İtalyan futbolcu Mario Balotelli’den, sıradışı tasarımlı savaş uçağı X-29’a, kolektif bir otosansür vakasının analizinden sanat fuarı okumalarına kadar geniş bir kültürel alanda farklı direniş yöntemlerinin izi sürülüyor.

 

Yıldız Üniversitesi Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı’nda Sanatta Yeterliliğini (2013) tamamlayan Burak Delier halen Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Yardımcı Doçent olarak çalışmakta. 2014 yılında, Londra’nın önemli sanat kurumlarından İniva’nın (Institute of International Visual Arts) Komisyon ve Sergi Fonu’nuyla “Özgürlüğün Senaryosu Yoktur.” başlıklı kişisel sergisini açan sanatçı, yurtiçi ve yurtdışında “İstanbul: Tutku, Neşe, Öfke” (Maxxi, Roma 2016), “Sen, Ben ve Aramızdaki Her Şey” (Spatiu İntact, Cluj 2015), “Uluslararası Sanatçı Filmleri” (Whitechappel Gallery ve İstanbul Modern 2015), “Formun Huzursuzluğu” (Viyana 2013), “Ne Kadar Faşizm?” (BAK, Utrecht 2012), 2008 ve 2010’da Taipei Bienalleri, 10. İstanbul Bienali (2007), “Serbest Vuruş” (İstanbul 2005) gibi birçok sergiye katıldı.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.