Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi
% 19indirim

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi

  • 24,00 TL19,44 TL

    hopi kampanyası
    0,97 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

James Joyce’un yarı otobiyografik bu romanı, genç Stephen Dedalus’un bir sanatçı olabilme arzusuyla, hayal gücünü boğan ve yaratıcılığını sindiren kiliseye, okula ve topluma başkaldırışını anlatıyor.


Joyce’un İrlanda’da geçen çocukluk ve gençlik yıllarından esinlenerek kaleme aldığı bu anlatı, sanatçının bağımsızlığını ilan etmesi için ailevi, kültürel ve milli değerlerini sorgulamasını ele alıyor. 19. yüzyıl sonunda Dublin’de dünyaya gelen Stephen Dedalus’un bilinci, İrlanda’nın tarihî ve siyasi hareketleriyle, Katolik Kilisesi’nin kültürü ve değerleriyle yoğrulmuştur. Roman boyunca entelektüel, cinsel ve manevi gelişimini adım adım izlediğimiz Stephen, aldığı dinî eğitim ve ilkgençlik yılları boyunca kendisini öğretmenlerinden, ailesinden ve çevresinden ayrı tutanın ne olduğunu fark edeceği bir uyanış anına doğru ilerlemektedir. Sanatçı’nın Bir Genç Adam Olarak Portresi, Dublinliler’in sosyal gerçekçiliğini Ulysses’in sembolizmine bağlayan bir halka niteliği taşıyor.


“Joyce tek eliyle 19. yüzyılı yerle bir etti.”


- T.S. Eliot


Yorum Sayısı: 1

Bir sanatçının kimliğini oluşturmada ve yetişmedeki sıkıntılarını (yazar cizvit mektebindeki katı kuralları işliyor) anlatan, irdeleyen, özgür düşünce ve davranışlar oluşturmada verilen çabaların serüveninin anlatıyor. Toplumun, ve yaşam içerisinde yer alan olguların Kimlik üzerindeki etkilerinin dile gelişidir. Joyce eserlerinde hakim olan o puslu, biraz buruk ve yarı alaycı havanın en yoğun olduğu kitaplardan biri.

F
Fatma Kahyaoğlu  -   03.05.2016