Şanlıurfa Yazıtları
% 25indirim

Şanlıurfa Yazıtları

Grekçe, Ermenice ve Süryanice
  • 28,00 TL21,00 TL

    hopi kampanyası
    1,05 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Yazıt ya da kitabe, genelde anıtsal bir eserin üzerine tanıtım ve bilgilendirme amaçlı yazılara verilen addır. Yazıtlar tarih malzemesi yönünden birinci derecede önemlidir. Yazıtlar önce kültür tarihi, sonra kimin tarafından niçin yapıldığını göstermesi bakımından önemlidir. Yazının kazıldığı taşın üzerindeki motifler ise sanat tarihi bakımından önemlidir. Yazıtlar aynı zamanda tarihin sessiz tanıklarıdır.


Şanlıurfa’da Arapça ve Osmanlıca kitabeler üzerinde çalışılmış ve yayınlar yapılmıştı


25 yılda tamamlanan bu çalışma kendi alanında Urfa tarihinde bir ilktir. Bu konuda daha önce böyle bir bilimsel yayın yapılmamıştır. Oysa Batılı bilim adamları Urfa’da buldukları Grekçe ve Süryanice yazıtlar hakkında birçok kitap ve makale yayınlamışlardır.


Yaklaşık 2000 yıllık bir tarihi süreç içinde Şanlıurfa’da hâkimiyet kurmuş toplumların bıraktıkları ve günümüze ulaşan yazıtlar fotoğraflanarak veya transkript edilerek tercümesi verilmiş ve bölgenin tarihine ışık tutulmaya çalışılmıştır.


16 Grekçe, 12 Ermenice ve 106 Süryanice olmak üzere toplam 134 yazıtın incelendiği bu kitap, özellikle bölgenin tarih ve kültürünü araştıracak olanlara büyük katkı sağlayacaktır.


Yazıtların tasnifine gelince; bunları da mezar, mozaik, karlık, hatıra ve inşa yazıtları olarak ayırmak mümkündür.


Bölgemizin tarihine ışık tutacak bu yazıtların gizemine ve dünyasına girerek kültür ve tarihimizi de tanımış olacaksınız.


İnsanlık ve uygarlık yaşadıkça yazıtlar yazılmaya devam edecek.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.