Sanrı

Sanrı

Yaşadığın Her Şey Bir İllüzyondan İbaretse Şimdi Kaybolma Sırası Sende
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Zaman en büyük illüzyonisttir. O gösterisini yaparken gerçeklerden seni uzaklaştıracak güzel asistanları vardır: aşk, para, kariyer, aile… Geleceği merak ettirirken şimdiye odaklanmanı engeller ve her şey o kadar hızlı olup biter ki illüzyonun bir parçası olduğunu ancak gösteri bittiğinde anlarsın.


Kusursuz bir gösterinin insan arzularından oluşma özelliği vardır ve aslında insanlar, sırrı çözmeyi değil kandırılmayı isterler.


Sen bu satırları okurken geçen yaklaşık beş saniyeden hiç söz etmeyeceğim. İnsan, doğası gereği, varlığına alıştığı her durumun azalmasına tepki gösterirken, zamanın varlığını bile anımsamaz.  Elbette sana zamanı etkin kullanmanı öğretecek bir roman okutmayacağım. Sadece, algını canlı tutmak için varlığını hep unuttuğun bir şeyi hatırlattım.


Hadi şimdi istediğini yap, zamanını özgürce kullan ama kontrolün sende olmadığını asla unutma!“İlk sayfadan itibaren hayata bakışınızı sorgulatacak bir roman…”


- Volkan Kantoğlu (senarist, yazar)


            İnsanlar, her zaman bildikleri yönde yol almayı severler. Çünkü yabancı yönler, insanlara tarih boyunca hep ürkütücü gelmiştir. Bu nedenle herkes, bu dünyada bildiği kadarıyla yaşar derler. Tuğba Sarıünal, Sanrı eserinde insanlar bildikleri bir acıyı, bilmedikleri mutluluğa tercih ediyorlar diyerek bu duruma okurlarının dikkatini çekmeye çalışmıştır. İnsanlar, birbirlerini sevdiler mi aralarındaki mesafelerin uzun ya da kısa olmasının hiç önemi yoktur. Çünkü mesafeler uzun olunca birbirlerini seven insanlar, birbirlerine karşı özlem duymaya başlar ve bu özlemde birbirlerini seven insanların aralarındaki muhabbeti artırır. Yazar, eserinde aşklar için mesafeler önemsizdir. Çünkü aşkı anlatan en iyi sözcük özlemdir derken hasretin getirdiği muhabbetin o ayrı tadını kastetmiştir.

            Tuğba Sarıünal, Sanrı eserinde insanı yaşamın acımasız gerçeklerinden zamanın uzaklaştırarak insanı oyaladığını, zamanın bunu yaparken para, kariyer, aşk ve aile gibi asistanlarını kullandığını söyleyerek öyle bir konuyu okurun gündemine taşımıştır ki okurlar, düşündükçe düşünüyor ve yine düşünüyor. Yazarın, bu görüşüne göre zaman her şeyin ilacıdır. İnsanlara, en unutamam dediği acılarını bile unutturur sözünün doğruluk payı da ortaya çıkıyor. Bir insan, çok zengin ama parasını harcayacak yer bulamıyor. Böyle bir durumda olan bir insan, ne kadar ıstırap çeker değil mi? Yazar, eserinde konuşmak insana verilmiş en büyük nimetlerden biri iken, insanın karşısında kendini dinleyecek birisini bulamamanın insana verdiği ıstırabı dile getirmesi, zenginin ıstırabıyla ne kadar büyük benzerlik gösteriyor değil mi? Birinin parası var ama harcayacak yer bulamıyor, diğerinin konuşacak çok şeyi var ama dinleyecek insan bulamıyor.

            İnsanların zeki olmasının anlayışlı olması ile hiçbir bağlantısı yoktur. Eğer, öyle olsaydı tüm zeki insanlar anlayışlı olurlardı. Olayları anlamak beynin işi iken, anlayışlı olmak kalbin işidir. Bu ikisini kesinlikle birbirine karıştırmamak gerekir. Tuğba Sarıünal, Sanrı eserinde insanlar, istedikleri kadar zeki olsunlar, anlayışlı olmak hala kalbin işidir derken bu gerçeği okurlarına çok iyi göstermiştir.

            Tuğba Sarıünal, 1988 yılında Balıkesir’de dünyaya gelmiştir. Gazi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesinde eğitim görmüştür. İlk eseri olan Nakil, polisiye bir roman olup, 2013 yılında yayımlanmıştır.      

Yorum Sayısı: 4

Sanırım sürükleyici diyebileceğim en güzel kitaptı. 24 saatte kitap bitirdiğimi hiç hatırlamıyorum. Gerçekliğine o kadar inandım ki bir süre etkisinde kalmıştım. Herkese tavsiye ediyorum :=) okumayan kalmamalı :)

N
Nur Işık  -   10.03.2016

Kitap oldukça akıcı ve zevkli herhangi bir dostunuz roman önermenizi isterse eminim aklınıza ilk gelecek kitap olacaktır diye tanımlayabilirim umarım okursunuz pişman olmayacağınız garanti

E
Efkan Argunaga  -   22.04.2016

İnsanlar, ceplerinden sadece beş lira para düşürdükleri zaman bile ufakta olsa bir üzüntü duyarlar ve tüh gitti beş lira diye yakınırlar. Oysa ki insanların, kaybettikleri beş lirayı tekrar geri kazanma şansları vardır. Ya zaman! İnsanlar, günlerini o kadar boş şeylerle uğraşarak geçirmektedir ki ellerinden kayıp giden zamanın farkında bile değildir. İnsanlar, tekrar kazanabilecekleri ve ufak bir miktar olan beş lira kaybettikleri için bile yakınırlar ama tekrar geri getirme şansları olmadığı...devamını oku

T
Tarık Güvenç  -   26.06.2016

Yani kitap çok akıcı ve mantık örgüsüde güzel saçma gelmiyor insana hiçbir şey sadece son 40 sayfada olay çözüldüğü için merak duygusu bitiyor Kısacası ortanın üstü.

N
Neslihan Dascan  -   08.04.2015