Şanzelize Düğün Salonu
% 38indirim

Şanzelize Düğün Salonu

  • 22,00 TL13,64 TL

    hopi kampanyası
    5,00 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Şeyh babamın vefatından hemen sonra, yeni şeyhin kim olacağını görebilmek için rüyayı bekleyen dervişler, rüyalarında aynı gece, aynı kişiyi görüp vaziyetin mahiyetini anlayabilmek için sabahın erken saatlerinde kapımı çaldıklarında, gece boyunca vücudumun her zerresine sirayet etmiş şarabın etkisinden henüz kurtulamamıştım.”


Tarık Tufan’dan “hayat bu, her şey olur” diyen bir roman!


Şanzelize Düğün Salonu’nun “isimsiz” kahramanı bir aşk için evinden çıkıp savrulmaya başlayınca, kendisini daha önce hiç yaşamadığı türden şaşırtıcı ve bir o kadar da tuhaf olayların içinde buluyor.


Tarık Tufan sevilen üslubu, hakiki hayreti ve “acayip” kurgusuyla bizi ilgi çekici bir yolculuğa çıkarıyor. Kahramanın oradan oraya savrulmasıyla gelişen bu yolculuk bir yanıyla da insanın içine doğru uzanan bir arayış.


“Aşk bize kefil oluyor bir yerde. Kalan borcumuzu temizliyor. Borç dediğim, hayata olan borcumuz; iyi insanlara, deftere yazan bakkallara, az isteyince de çok veren lokantacılara, yaptığı yemekten bir kap da sana getiren komşu kadınlara olan borcumuz. Kalan son canımızı kendi elimizle almamıza mâni oluyor. Tesellimiz oluyor. İyi tarafından bakalım. İnsanları masum olduğumuza inandırabiliriz. Ya da insanları boş verin; Allah’ı inandırırız. Aşık adamın kötülüğü de aşkı kadar aşikr olur. Ne varsa yüzümüzde var. Başka da bir şey yok. Bu!”


Tarık Tufan, Şanzelize Düğün Salonu eserini okumaya başladığınızda hikaye size sıkıcı gelse de ön yargılı davranıp hemen okumayı bırakmayın. Çünkü ilerleyen bölümlerde hikayeyi çok sevecek, hatta bu hikaye üzerinde epeyi bir düşünme ihtiyacı hissedeceksiniz. Ayrıca yazarın eserinde çok başarılı betimlemeler yapması okurun esere konsantre olmasını kolaylaştırıyor. Yazar, bu eserinde üslubuyla açıkça ben edebiyat dünyasında Oğuz Atay tarafındanım demiştir. Günümüzde insanlar, o kadar bencil ve çıkarcı davranıyor ki bunu aşklarına da yansıttıkları için günümüzde tüm değerlerimiz gibi aşkta çürümeye yüz tutmuştur. Yazar, eserinde aşkın çürüyen tarafını okurlara göstermeye çalışmıştır. Tarık Tufan, Şanzelize Düğün Salonu eserinde öyle bir hayat kurgulamış ki okur, ancak böyle bir hayat farklı insanları bir arada barındırabilirdi demekten kendini alamıyor. Okur, bu eserde aşkın bir hayatı nasıl değiştirdiğine yakın tanıklık edeceklerdir. Yazar, bu eserinde öyle tuhaf bir hikaye ele almış ki hikaye hiçbir şey anlatmıyor gibi duruyor ama çoğu sıkı edebiyat eserinden daha çok şey anlatıyor. Bizler, insanları her zaman geldikleri toplumların sahip olduğu değerlere göre değerlendiririz. Bu eseri okuyan okurların bu konuda fikirleri değişecektir. Çünkü bu eser ile okurlar, insanların her zaman geldikleri toplumların özelliklerini yansıtmayabileceğini görecekler. Tarık Tufan, Şanzelize Düğün Salonu eserinde bir sektör oluşturmuş ve bu sektörün adını da konuşarak para kazanma sektörü koymuştur. Yazar, bu sektörü öylesine gerçekçi bir kurguyla anlatmış ki okur, böyle bir sektör acaba var mı diye kendine soruyor. Yazar, bu eserinde çok güçlü bir gözlem yeteneğine ve çok geniş bir hayal gücüne sahip olduğunu okura rahatlıkla hissettiriyor. Bu eserde yer alan hikaye okurlarda her ne kadar yarım kalmış hissi uyandırsa da aslında durum hiç de öyle değildir. Bu eserin okura vermek istediği esas mesaj ise insanın kendi nefsiyle giriştiği büyük mücadele ve bu mücadelenin sonunda da insanın kendi özünü bulmasıdır. Tarık Tufan, 1973 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını Sosyoloji bölümünde tamamladı. Yazarlığın yanı sıra senaristlikte yapmaktadır.
Yorum Sayısı: 11

"Ben gideceğim diye tutturursan seni burada tutmaya gücüm yetmez. Ne yaparsam yapayım gidersin. Hatta buradaymış gibi gidersin ki bu daha da kötü. Kalmış gibi yapmakyansa gitmek daha iyidir. Ama bana sorarsan sakın gitme. Nasılsa tekrar geri gelirim diye gider insan ama sonra dönebileceğin bir yer kalmaz. Bırak dönebileceğin yeri, üzerinde yürüyebileceğin bir yol da kalmaz. Gidip de dönen yok mudur? Var elbette. Bazılarının gitmesi de elzemdir. Ama senin ki böyle değil. Gitme." kitapta altını...devamını oku

Y
Yağmur Papur  -   15.03.2016

Bazı kişiler vardır yazarlığını bilmeseniz de sohbetinden iyi bir yazar olduğunu kestirirsiniz. Tarık Tufan öyle biri. Hoş sohbet, ehli kalp bir insanın çok güzel bir eseri. Dini bir çevrede kopmalar, dağılmalar ve sevdalar... "Yakın bir zamanda annesini kaybeden var mı?" Böyle yıkıcı bir cümleyi kullanan birine nasıl aşık olunur? Okuyun, sizi saracak bir roman...

M
Mehmet Demir  -   28.02.2016

Tarık Tufan'ın kitaplarındaki o hüzünlü büyü istemesenizde sizi içine çekiyor. Bu adamı geç okumanın üzüntüsünü yaşıyorum. "Bir kere aklından geçsem bir daha yalnızlık nedir bilmez kalbim"

Y
Yeşim Pehlivan  -   18.03.2016

Yazarla tanışmam bu kitabıyla oldu ve ben gerçekten Tarık Tufan'ın dilini çok beğendim.sırasıyla tüm kitaplarını okumaya başladım ve bu süreç devam edeceğe benziyor. Bu kitabında beni etkileyen bir şey de şu ki ilk defa bir kitabı rüyamda okumaya devam ettim.:)

H
Hilal Özçelik  -   11.09.2016

Sonunu her ne kadar sevmesem de tarık tufan yine yapmış yapacağını. :)

A
Ayşe Aslan  -   17.08.2016

Tarık Tufan, Şanzelize Düğün Salonu eserinin kahramanı isimsizdir ama bir şeyhin evladıdır. Bu isimsiz kahramanımızın öyle bir hayat macerası var ki hani felaketler, bir insanın yakasına yapışır ve bir daha o insanı bırakmaz ya kahramanımızın hayatı da felaketlerle örülüdür. Annesinin ölümüyle başlayan felaketler, aşık olduğu Eda’nın, Savaş ile evlenmesi ve babasının ölümüyle devam ediyor. Kahramanımızın hayatı, inişli – çıkışlı diye adlandırılan hayatlara güzel bir örnek teşkil ediyor....devamını oku

O
Osman Vardar  -   27.06.2016

Yazarın okuduğum ilk eseri. Yazar ile tanışmak, üslubunu kavramak, diline alışmak ve sevmek zor olmadı. Bu kitabın etkisiyle diğerlerini de okumak istiyorum

Z
Zeynep Eriman  -   13.02.2016

son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Tarık Tufan ile tanışmış oldum diğer kitaplarını da okuyacağım kesinlikle. yazarın anlatımı o kadar iyiydi ki hikayeyi resmen yaşıyorsunuz. çok keyif alarak okudum. herkese tavsiye ederim.

G
Gökçe Emiroğlu  -   04.02.2016

Çok akıcı harika bir roman. Tarık Tufan ı bu kitapla tanıdım ve çok da sevdim

P
Pala Okur  -   01.02.2016

Güzel kitap ama her ne hikmetse sonunda adamın şizofren olduğunu düşünmüştüm ama alakası yokmuş.

D
Dildil  -   02.12.2016

Okuduğum ikinci Tarık Tufan kitabıydı. İki kere uzun ağlama molası vermeme sebep olacak kadar duygu yüklü. Altını çizme huyum olsa çizik içinde kalırdı kitap.

M
Mehtap Belli  -   01.10.2016