• Sarayın Kutsalları% 22indirim
    Sarayın Kutsalları
    Sarayın Kutsalları

Sarayın Kutsalları

Asr-ı Saadet'ten Osmanlı'ya
  • 22,50 TL17,55 TL

    hopi kampanyası
    0,88 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Saray arşivlerinde bugün binlerce eşya, tanınmayı ve fark edilmeyi bekliyor. Çünkü hepsinin bize anlatacağı bir hikâye var. Bazıları binlerce yıl öncesini gördü, bazıları ise sadece birkaç yüz yıllık bir geçmişe sahip. Bazılarına bir peygamber dokundu, bazılarına on binlerce insan, bazıları uğruna savaşlar verildi, bazıları barışın simgesi oldu. Kimisi herkesin gözü önünde günümüze ulaştı, kimisi de herkesten gizlenerek… Bu tarihî kutsallar, kendi dönemlerine ve insanlarına dair çok şey anlattı bize.

 

• Müslümanların gözbebeği olarak saklanan Mukaddes Emanetler, Osmanlı İmparatorluğu’na nasıl geçti?

• Peygamber’in su içerek şereflendirdiği ahşap tas yüzyıllarca nasıl gizli kaldı?

• I. Ahmed, Mısır’dan getirttiği mübarek bir ayak izini neden tekrar geri göndermek zorunda kaldı?

• İran Şah’ının gönderdiği yayı kimsecikler kuramayınca IV. Murad ne yapmak zorunda kaldı?

• Yavuz Sultan Selim, Çaldıran Savaşı’nda Şah İsmail’i yenince ona ait hangi eşyaları özellikle saklattı?

• Osmanlı’da köle bir kadın, bir padişah annesi ile yan yana defnedilebilir miydi?

• Memlük Sultanı Kayıtbay’ın gözü gibi baktığı kılıcının sırrı neydi?

• I. Ahmed padişah olduğunda yüzüğünde bulunan ceviz büyüklüğündeki elması nereye gönderdi?

• I. Dünya Savaşı’nda Medine’deki son Mukaddes Emanetler hangi şartlarda nasıl kurtarıldı?

• Kudüs’e at sırtında girmek isteyen Alman İmparatoru Wilhelm’e, Sultan II. Abdülhamid Han nasıl bir oyun oynadı?

 

Sarayın nice gizemli eşya ve emaneti, Talha Uğurluel’in yalın üslubu ve muhteşem görsel sunumu eşliğinde Asr-ı Saâdet’ten Osmanlı’ya Sarayın Kutsalları kitabında…


Talha Uğurluel, Sarayın Kutsalları eserinde Abdülhamid Han’ın disiplinli yaşantısına değinerek insanlara disiplinli yaşamanın, günün çoğunluğunu yatarak ya da televizyon başında geçirerek değil, çalışarak geçirip çalışkan olmanın, kitap okumanın ve okutturmanın, hayatın her alanında şatafata önem vermemenin, sade ve yerli mallardan yapılmış elbiseler giyinmenin önemini anlatıyor. Yazar, eserinde şehzadelerin birkaç zanaatı birden öğrendiğini, öğrendiği bu zanaatları padişah olduktan sonra bile devam ettirdiklerini belirterek okurlarına, bu dünyanın en iyi mesleğine sahip olsalar bile mutlaka zanaat bilmeleri gerektiğinin mesajını vermiştir.

Talha Uğurluel, Sarayın Kutsalları eserinde bir padişah annesinin ve bir saray hizmetçisinin kabirlerinin yan yana olduğunu ve bu manzaraya bugünkü modern diye adlandırılan ülkelerin hiçbirisinde rastlanılmayacağının altını çizerek, günümüzde bu çağın modern ülkelerine bakarak Osmanlıdan utanç duyan ve bunun için Osmanlıyı aşağılayan kesime ince bir mesaj göndermiştir. Yazar, eserinde Melik Ahmed Paşa vefat ettiği zaman geride bıraktığı mal varlığının yoksullar doyurularak, hatim indirilerek, yetimler giydirilerek, salavatlar getirilerek kulluk bilinci ile dağıtıldığını okurlarına anlatıp, bugün miras kavgasına düşen ve kanlı bıçaklı olan kardeşlerin ne kadar büyük bir gaflet içerisinde olduğunu vurgulamıştır. Yazar, eserinde Abdülhamid Han’ın Yıldız Sarayının etrafını nasıl ağaçlandırdığını ve botanik bahçesine nasıl çevirdiğini anlatarak, günümüzde ağaçları kesip biçerek yollar, köprüler, lüks oteller, binalar yapan yöneticilere de ince mesajlar göndermiştir.

Talha Uğurluel, Sarayın Kutsalları eserinde eskinin hatıralarının günümüzde yaşatılmadığını, ama müzelerde sergilendiğini belirterek bu durumun saçmalığına okurlarının dikkatini çekmiştir. Okurlar, bu bahsin geçtiği kısmı okurken kendi kendilerine mademki geçmişin hatıraları yaşatılmayacak kadar değersiz, o zaman müzelerde insanlara niye gösteriliyor diye kendi kendilerine soruyorlar. Yazar, Abdülhamid Han’ın yaşamından cesaret örnekleri vererek yönetici konumunda olan insanların, korkak davranmaması gerektiğinin, korkak davrandıkları takdirde ülkelerine onarılamayacak kadar büyük zararlar verebileceklerinin altını önemle çizmektedir. Yazar, bu eserinde Osmanlı İmparatorluğu’ndan insanlık örnekleri vererek, günümüzde insanlığını unutmuş olan insanlara, insanlığını hatırlatıyor.

Talha Uğurluel, Manisa’da dünyaya gelmiştir. Tarihçi yazar olarak Türk edebiyatına birçok değerli eser kazandırmıştır. Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun olduktan sonra 8 yıl boyunca radyolarda tarihimiz konusunda gerçekleri halka haykırmıştır.

Yorum Sayısı: 2

Tarihimiz hakkında bilgi sahibi olmadığımız gibi atalarımızın bizlere emanet ettiği kutsal emanetler hakkında da bilgi sahibi değiliz. Talha Uğurluel, Sarayın Kutsalları eserinde bu tarihi eksikliğimizi gidermek için atalarımızın bizlere bıraktığı kutsal emanetleri tanıttığı gibi bizleri geçmişe götürerek o günleri yeniden yaşamamızı sağlıyor. Bu tür eserler, anlatım tarzıyla sıkıcı olduğu için okur üzerinde pek etki bırakmaz. Bu nedenle de gereken verim elde edilemez. Fakat yazar, eserinde çok...devamını oku

D
Derya Yılmaz  -   26.06.2016

Resimleri ile anlatımı ile son derece başarılı bir kitap

İ
İsmail Aksu  -   05.02.2016