Savaş Sanatı
% 10indirim

Savaş Sanatı

  • 8,00 TL7,20 TL

    hopi kampanyası
    0,36 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Sun Zi / Sun Tzu (MÖ 6. yy) Yazarın adı Wade-Giles transkripsiyon sisteminde “Sun Tzu”, Pin-Yin transkripsiyon sisteminde “Sun Zi” olarak yazılmaktadır. Doğum ve ölüm tarihi tam olarak bilinmemektedir. Komutan ve düşünür olarak ünlenen Sun Zi’nin Savaş Sanatı adlı eseri insanlık tarihinin en eski ve en fazla araştırılan ve tartışılan strateji eseridir. Bütün dünyada sadece askerlik alanında değil, iş idaresi ve kişisel gelişim gibi pek çok alanda da bir strateji klasiği olarak kabul görmüştür.


Sun Tzu, Savaş Sanatı eseri savaş stratejisi seven okurların bir solukta okuyabileceği bir eserdir. Bu eseri okuyan okurlar, bir insanın düşmanını yenebilmesi için sadece kendisini tanımasının yeterli olmadığını, aynı zamanda düşmanını da kendisi kadar tanıması gerektiğini, riske girmeden zafer kazanmanın en önemli yollarından birinin bu olduğunu idrak ediyor. Bu eseri siyasetle uğraşan herkesin hayatında en az bir kez okuması gerekir. Okurlar, bu eserin üzerinde derin bir şekilde düşünmeli ve savaş sanatının özü hakkında gerekli stratejileri öğrenmelidir. Bir savaşın sanatsal ve felsefi boyutlarının ne olduğunu okurlar, bu eseri okurken rahatlıkla fark edebiliyorlar. Yazarın, eserin başında anlattığı komutanlıkla ilgili olayı her komutanın okuması ve bu ibretlikten olaydan kendi payına düşeni alması gerekir.

Sun Tzu, Savaş Sanatı eserinde savaşın insanlar üzerindeki psikolojisine de değinmiştir. Yazar, bu eserinde gerçek bir savaşta uygulanabilecek stratejileri, savaşın psikolojik ve felsefi boyutlarını ele alsa da insanlar, bu eserde okumuş olduğu bu stratejileri yaşamları içerisinde vermiş oldukları mücadelelere tatbik edebilir. Bu nedenle insanlar, bu eseri okurken çok dikkatli bir şekilde ve yorumlar yaparak okursa daha çok faydasını görür. Bu tip eserler insanların hayatlarında karşılaştıkları olaylar hakkında nasıl davranması gerektiği hususu hakkında önemli ipuçları vermektedir.

Sun Tzu, Savaş Sanatı eserinde herhangi bir hile yapmadan, şiddetli çarpışmalara girmeden, hiç kimseyi aldatmadan bir savaşın nasıl kazanılacağının sırlarını okurlarına vermektedir. Bazen biz bazen de çevremizdeki insanlar, anlayana derler ya bu eserde tam böyle bir özelliğe sahiptir. Bu eseri anlayabilenler için kıssadan hisse hesabı çıkarılabilecek o kadar çok ders var ki saymakla bitmez. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra dünyanın hep aynı terane üzerinde döndüğünü ve değişenin sadece aktörler olduğunu çok iyi anlıyorlar. Bu eserin okura vermek istediği ana mesaj ise bir savaşı kazanmada silahtan çok uygulanan stratejinin etkili olduğudur. Hayatlarında detayları yaşamayı seven insanlar, bu eseri mutlaka okumalıdır.

Sun Tzu, M.Ö. 500 yılında şimdi Çin diye anılan bölgede yaşamıştır. Yazar, yaşadığı dönemin en önemli askeri bilgelerinden biridir. Yazarın yaşamının üzerinden 25 asır gibi bir zaman geçmesine rağmen fikirlerinin eskimemesi onun ne kadar büyük bir bilge olduğunun en açık delilidir.

Yorum Sayısı: 1

Bu kitabın diğer baskılarını da biliyorum. 80 sayfa olması garibime gitti

Y
Yusuf Korkmaz  -   13.02.2016