Seçim Sistemleri ve Türkiye'de (Gerrymandering) Seçim Hilesi Uygulamaları
% 2indirim

Seçim Sistemleri ve Türkiye'de (Gerrymandering) Seçim Hilesi Uygulamaları

  • 19,00 TL18,62 TL

    hopi kampanyası
    0,93 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Türkiye'de uzun zamandır devam edegelen seçim sistemi tartışmalarının, bir hayli daha devam edeceği anlaşılmaktadır. Seçim uygulamalarının demokrasi, siyasi partiler ve demokratik devlet gibi konularla olan yakın ilgisi, seçim sistemi tercihinin önemini ve bu konudaki çalışmaların gerekliliğini aşikar kılmaktadır. Öyle ki, seçim uygulamalarında yapılacak önemsiz gibi görünen bir değişikliğin, umulanların çok ötesine etkilere yol açması muhtemeldir. Örneğin Türkiye'de uygulanmakta olan mevcut milletvekili genel seçimlerinde, seçmene sadece karma liste hakkının verilmesi dahi yerel siyaseti etkinleştirecek ve siyasi partilerdeki lider sultasını önemli ölçüde sarsacaktır. Yine seçim hilesi olarak ifade edebileceğimiz (Gerrymandering) uygulamaların, ülkedeki iktidarı belirlemeye yönelik sonuçları yanı sıra, etnik ve sosyal yapıyı bile etkileyebilmesi mümkün olacaktır.


Genel olarak seçim sistemlerinin ele alınmaya çalışıldığı bu eserde, Türkiye özelinde sürdürülmekte olan seçim sistemi tartışmaları ve bunların muhtemel sonuçları da incelenmektedir.


Yorum Sayısı: 1

Bu kitap bir seçim hilesi olan -ilk örneği ABD'de- gerrymandering eyleminin tarihi gelişimini, önlemek için neler yapıldığını, ülkemizdeki benzer örneklerini incelemiş. Kitabın ilk 100 sayfası rahat seçim sistemlerini anlatıyor kalan elli sayfada gerrymanderingi anlatıyor. Ülkemizdeki örnekler eksik kalmış. İncelenen örnekler, uygulamanın ne tarz bir sonuca sebep olduğunu kanıtlayacak şekilde veriler bakımından eksik kalmış.

M
Mehmet Yıldız  -   12.03.2016