Seçme Yazılar
% 31indirim

Seçme Yazılar

  • 6,00 TL4,14 TL

    hopi kampanyası
    0,21 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bu kitap Freud'un "Dostoysevki ve Baba Katili", "Yaratıcı yazar ve Hayal kurma", "Kadın cinselliği ve Folkordaki Rüyalar" adlı 4 makalesini içermektedir. Babasının Karamazov Kardeşler kitabında ölümüyle "Dostoyevski'nin kendi babasının kaderi arasındaki açık bağlantı biyografi yazarlarından birini oldukça şaşırtmıştı ve onu 'belirli bir modern psikoloji okulu'na sevk etmiştir. Bu olayın psikanalitik çözümlemesinde. olayda çok ağır bir tramva olduğu ve Dostoyevki'nin buna olan tepkisinin  nevrozunun dönüm noktası olduğunu görürüz.


İnsanlar büyüdükçe oyun oynamayı bırakırlar ve oyundan aldıkları hazdan da vezgeçmiş gibi görünürler. Fakat insan aklından anlayan herkes çok iyi bilir ki insanın daha önce deneyimlediği zevkten vazgeçmesinden daha zor bir şey yoktur. Aslında hiç bir şeyi bırakamayız; sadece bir seyi diğeriyle değiştiririz. Bir feragat gibi görünen şey aslında bir yedek ya da vekil oluşturmadır. Aynı şekilde, büyüyen çocuk oyun oynamayı bıraktığında sadece gerçek nesnelerle olan bağından vazgeçer; oynamak yerine şimdi fantezi kurar. Kücük kızların annelerine yönelik çok şaşırtan cinsel aktivitleri kendini kronolojik olarak ona yönelik oral, sadistic ve son olarak da fallik eğilimlerde gösterir.


Bunları detaylıca açıklamak zordur çünkü onlar, sıklıkla meydana gelirken çocuğun psişik olarak anlamasının imkansız olduğu belirsiz içgüdsel dürtülerdir. Bu yüzden bu dürtüler onun tarafından ancak daha sonraları anlamlandırabilir. ve ancak o zaman ihtiyacı duyarsa altın ya da hazine rüyaları görür.  Eril organın bir silahı bıçak, hançer vb. olarak teslim edilmesi , özellikle perhiz yapan kadınların endişe rüyalarıyla bilindiktir ve ayrıca nevrotik insanlardaki birçok fobinin temelinde yatar. Ancak, bu rüyanın karmaşık maskesi bizim onu anlayışımızı önceden yapılmış yorumlara dayalı psikanalitik yorumlar aracılığıyla açıklamaya çalışmamızı gerektirir. Bunu yaparken halk masalında sunulan materyalin ötesine gideceğimiz ve sonuçta da çıkarımlarımızın kesinliğini kaybedeceği gerçeğini göz ardı etmiyoruz.


Metapsikoloji - 1

Metapsikoloji - 1

Sigmund Freud

4,44 TL
Kitle Psikolojisi

Kitle Psikolojisi

Sigmund Freud

5,25 TL
Psikanaliz Üzerine

Psikanaliz Üzerine

Sigmund Freud

5,25 TL
Psikanaliz Üzerine

Psikanaliz Üzerine

Sigmund Freud

12 TL
Nevrozlar

Nevrozlar

Sigmund Freud

16 TL
Kültürdeki Huzursuzluk

Kültürdeki Huzursuzluk

Sigmund Freud

10 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.