• Sek Sek% 29indirim
    Sek Sek
    Sek Sek

Sek Sek

  • 38,00 TL26,98 TL

    hopi kampanyası
    1,35 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Seksek oyunu, ayağın ucuyla itilen bir taşla oynanır. Oyun elemanları şunlar: kaldırım, irice bir çakıltaşı, ayakkabı ve tebeşirle çizilmiş güzel bir çizgi, renkli tebeşir tercih edilir. En üstünde çizginin Gökyüzü hanesi bulunur ve en altta Yeryüzü; taşı iteleye iteleye Gökyüzü’ne ulaşmak çok zordur; ne denli nişan alsan, ne denli dikkatlice atsan ve itelesen de zordur, taş çizgi üstüne gelir veya çizgi dışına çıkar.


Julio Cortazar’ın başyapıtı Seksek, ilk yayımlandığı 1963 senesinden beri Latin Amerika edebiyatının en çok tartışılan, sonraki kuşak yazarlar üzerinde en çok iz bırakan eserlerindendir.


Antiroman diye de nitelenen ve “anlatı” ile “anlatının yarattığı çağrışımlar” üzerine inşa edilen Seksek’in başındaki okuma planında, maceracı okurlara alternatif bir “sıçrayarak okuma” düzeni sunulur. Bu okuma biçimi, seksek oyununu andırır. Okuru kurmacanın etkin bir unsuruna dönüştüren bu sıçramalar, yalnızca romanın okuma biçiminin değil, yaratılan kişilerin, dolayısıyla insanlığın içinde yaşadığı dünyanın da parçalanmışlığını simgeler.


Latin Amerika edebiyatının en önemli yazarlarından Julio Cortazar'ın Can Yayınları tarafından tekrar basılan kitabı Sek Sek, ilk defa 1963 yılında okurlarıyla buluşmuştur. Postmodernizmin türlü oyunlarıyla kurulan roman, biçim ve içerik açısından da mevcut sınırları zorlayan bir özerkliğe sahiptir. Okurundan entelektüel sermaye talep eden katmanlı yapısının yanı sıra, başvurduğu oyunlar da çözülmesi oldukça güç ve keyifli bir kurgunun içine dahil eder okurunu. Kendisine açılan bu kapıları sabrederek tek tek zorlayan okuruna büyük bir keyif vaad eden Sek Sek, öte yandan barındırdığı kültürel unsurlarla da okurunun dünyasını zenginleştirmeyi hedefliyor.

Özellikle ilerleyen bölümlerde okurun karşısına büyük bir sürprizle çıkan "sıçramalı okuma yöntemi" okuru romanın ve kurgunun bir parçası hâline getirir. Romanın seyrine karar verebileceği fikriyle şaşıran okuru oradan oraya götüren metin, modern sonrası dünyanın da bir temsilini sunar. Bütünlüğün yok olduğu, fragmanlaştığı bu dünyada tek, mutlak ve tertipli bir şeyin artık var olmadığı fikri, romanın biçimini oluşturan kurucu unsurdur. Bireyin dünyası gibi parçalanan her şeyin temsilini sunmayı başaran roman, bu şekilde farklı okumalara da oldukça açıktır. İmgelerin, göndermelerin gerçek dünyayla kurduğu paralellik, metni dış dünyanın temsili noktasında da başarılı bir noktaya taşır. Yazarın dehasıyla bir araya getirdiği fikri ve felsefi altyapısı da romanı bambaşka cephelerden, metotlardan ve teorilerden ele almayı mümkün kılar.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.