Sektörel Risk Analizi
% 33indirim

Sektörel Risk Analizi

  • 20,00 TL13,40 TL

    hopi kampanyası
    0,67 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Fransız sosyolog Emile Durkheim, gelişen toplumların "organik dayanışma" esasına dayandığını belirtmekteydi. Bu dayanışma tipi farklı üretim, tüketim ve eğitim modelleri ile birlikte "modern toplumları" oluşturuyordu.


Diğer bir sosyolog Ulrich Beck ise modern toplumları, genel belirsizlikleri sebebiyle "risk toplumu" şeklinde tanımlamıştı. Bu durumda, risk toplumunda yaşayan birey ve kurumların, risklerini analiz etmek ve yönetmek zorunda oldukları tartışmasız bir gerçekti. Ancak, risk analizi kavramının geçmişi çok daha eskilere dayanmaktaydı.


Victor Hugo’nun Sefiller adlı başyapıtının bir film versiyonunda, Jean Valjean ile polis şefi Javert arasında bir konuşma geçer. Javert, artık polisin yeni yöntemler kullandığını, suçluların takip edildiğini, hatta kimin suçlu olabileceğini de öngördüklerini ifade eder. Aslında kendisi de bir suçlu olan Jean Valjean,bunun insanları “damgalayacağını” belirterek
duydugu rahatsızlığı belirtir. Risk toplumunun vazgeçilmezlerinden olan risk analizi kavramı, kimsenin fişlendiği, imkanlarının kısıtlandığı bir yaklaşım değildir. Ancak, kamu adına yapılan faaliyetlerin daha ekonomik ve daha faydalı hale getirilmesi için, daha önce yaşanan olumsuzlukları matematik modeller kullanarak değerlendirmeye gayret eden bir yaklaşım olduğu da unutulmamalıdır."


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.