Selçuklular Zamanında Divan Teşkilatı
% 25indirim

Selçuklular Zamanında Divan Teşkilatı

Merkez ve Eyalet Divanları
  • 18,00 TL13,50 TL

    hopi kampanyası
    0,68 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bu eserde Büyük Selçuklu, Türkiye Selçukluları ve Kirman Selçuklu devletlerinin hakim olduğu topraklarda idari teşkilatlarının nasıl çalıştığı gözden geçirilmektedir. İdari teşkilat genelde iki kısımdan oluşmaktadır Merkez divanları, Taşra divanları. Merkezde Büyük Divan’a bağlı ikinci derecede dört divan bulunmaktadır. Merkez divanının bugünkü Bakanlar Kurulu’nu, ikinci derecedeki divanların ise bakanlıkları temsil ettiği kabul edilmektedir. Ayrıca ikinci derecedeki divanların, tespit edilebilen başkanlarının listeleri de bu eserde yer almaktadır. Devlet yönetiminde Divan-ı Berid, Divan-ı Mezalim ve Müsadere Divanı gibi başka divanlar da bulunmaktadır. Selçuklu hatunlarının da divanları vardır.


Eyalet divanı melikler ve valiler tarafından idare edildiği gibi, amidler de söz konusu divana başkanlık yapabilmektedirler. Eyalet yönetiminde ayrıca reis ve şahneler de görev yapmaktadır. Bu görevliler için de listeler düzenlenmiştir.


Bu eserin, Osmanlı Devleti’ne temel teşkil eden, Selçuklu idarî teşkilatının nasıl işlediğini merak edenler ve tarih öğrencileri için önemli bir araştırma olacağı ümidindeyiz.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.