Sessizin Payı
% 12indirim

Sessizin Payı

  • 15,50 TL13,64 TL

    hopi kampanyası
    0,68 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Kavramlara edebiyatın içinden bakan denemelerden oluşuyor Sessizin Payı. "Adalet"i Dostoyevski'nin, "vicdan"ı Tolstoy'un, "merhamet"i Orhan Kemal'in, "utanç"ı J. M. Coetzee'nin, son yılların vazgeçilmez "kutuplaşma"sını Peyami Safa'nın penceresinden okuyan denemeler. Edebiyat yapıtlarıyla "dışarısı" arasında sert geçişlerle ilerleyen, kitap sayfalarıyla şehrin sokakları, duruşma salonları, tarihin yıkıntıları arasında gidip gelen yazılar. İki sorunun cevabını arıyor Gürbilek. Birincisi: Sessizin – henüz konuşmayanın, konuşma imkânı olmayanın, artık konuşamayacak olanın– el konulmuş payını geri alabilir mi yazı? İkincisi: Yazarlar konuşamayanlar adına da konuştuklarına inanmak ister. Ama yazının da bir sessizi vardır. Sessizin payına bu kez kendisi el koymadan var olabilir mi yazı?

Kötü Çocuk Türk

Kötü Çocuk Türk

Nurdan Gürbilek

13,2 TL
Ev Ödevi

Ev Ödevi

Nurdan Gürbilek

10,56 TL
Vitrinde Yaşamak

Vitrinde Yaşamak

Nurdan Gürbilek

11,44 TL
Mağdurun Dili

Mağdurun Dili

Nurdan Gürbilek

14,52 TL
Benden Önce Bir Başkası

Benden Önce Bir Başkası

Nurdan Gürbilek

20,24 TL
Yer Değiştiren Gölge

Yer Değiştiren Gölge

Nurdan Gürbilek

11,88 TL
Kör Ayna, Kayıp Şark

Kör Ayna, Kayıp Şark

Nurdan Gürbilek

19,36 TL

Bir şehir düşünün ki bir insan, o şehre tepe bir yerden bakıyor ve şehrin manzarasına tümüyle hakim olabiliyor. En tepede olduğu içinde şehri ayaklarının altına almıştır. Bir diğer insanda şehrin içerisinde geziyor ve şehre yürüyerek hakim olmaya çalışıyor. Şehrin düzlüğünde yürüyor, yokuşunda yürüyor, ağaçlarına, binalarına dokunuyor ve insanlarıyla haşır, neşir oluyor. Sizce bu iki insandan hangisi şehre hakimdir? Nurdan Gürbilek, Sessizliğin Payı eserinde yürünerek kat edilen yolun, uçaktan seyredileninkinden farklı bir gücü vardır diyerek şehre, kim hakim sorusuna açık ve net bir cevap vermiştir. Yazara göre herhangi bir konuda yazılmış metni okuyan insan ile o metni kopyalayan insan arasında da şehirde gezmek ile şehre tepeden bakmak arasındaki gibi bir fark vardır. Metni kopyalayan insan, o metinle ilgili hiçbir hayal geliştiremeyip direkt metnin emrine girer. Ama metni okuyan kişi ise kendisine yeni hayal kapıları açarak zihninin özgür uçuşunu hayranlıkla izler.

            İnsanlar, olayların dışarısında kalarak deneyim sahibi olamazlar. Deneyim sahibi olan insanlara bakıldığı zaman mutlaka olayların içinde olayları bizzat yaşarlar. Nurdan Gürbilek, Sessizliğin Payı eserinde de belirttiği gibi insanlar, deneyim sahibi olmak istiyorlarsa mutlaka nesneler ve olaylar ile yakın temas halinde olmalıdır. İnsanlar, olaylar ve nesneler ile yakın temas halinde olunca korkarlar, cesaretlenirler, hissederler, ağlarlar, gülerler, paylaşırlar. İşte insanları da deneyim sahibi yapan bu duygulardır. Yazara göre bir insan hayatında başarılı ilişkiler kurmak ve hayatının her alanında yol kat etmek istiyorsa kendi benliğini hiçbir zaman öne çıkarmamalıdır. Yani insanlar, mektup gibi özel yazışmalarının dışında ben sözcüğünü hayatlarından çıkarıp atmalıdırlar.

            Nurdan Gürbilek, Sessizliğin Payı eserini okuyan okurlar, duyguları ile düşünceleri arasında yoğun bir ilişki yaşayacaklardır. Siyasete, edebiyatın penceresinden bakmak isteyen okurlar, bu eserden mutlaka istifade etmelidir.  Yazar, hayatı patikalı bir yola benzetmiş ve insanlar, bu patikalı yolda ya patikaların içinde kaybolur gider, ya da patikalı yolları aşarak çok yükseğe çıkar. Ama insan, hayatın göbeğinde hiçbir zaman yaşayamaz. Şöyle bir düşündüğümüz zaman yazara hak veririz. Çünkü bu dünyada hiç kimse yaşamını belli bir denge üzerinde tutamıyor. İnsanlar, yaşamını denge üzerinde tutamayınca da hayatın göbeğine varamıyor.

            Nurdan Gürbilek, 1936 yılında Kütahya’da dünyaya gelmiştir. Yazar, İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında eğitim almıştır. Yazar, çeşitli dergilerde makaleler yazmıştır. Toplumu anlamanın en iyi yolunun edebiyat eleştirisi olduğunu ispatlayan özgün bir üslup geliştirmiştir.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.