Sevk ve İskanın 100. Yılında Türk - Ermeni İlişkileri
% 19indirim

Sevk ve İskanın 100. Yılında Türk - Ermeni İlişkileri

  • 20,00 TL16,20 TL

    hopi kampanyası
    0,81 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Ermeniler yönelik sevk ve iskân uygulaması veya yaygın olarak bilinen adıyla tehcir, 27 Mayıs günü çıkarılan ve 1 Haziran 1915 tarihinde Takvim-i Vekayi gazetesinde yayınlanan kanun çerçevesinde başlamıştır.

Tamamı 4 madde olan bu kanun methinde, aslında herhangi bir etnik grubun adı geçmemektedir. Kanunun başlığı “Vakt-i seferde (savaş sırasında) icraat-i hükûmete (hükümetin icraatlarına ) karşı gelenler içün cihet-i askeryece (askeri yönden) ittihaz olunacak tedbir (alınacak önlemler) hakkında kanuni mukavvat (geçici kanun)” şeklindedir.

Bu bilimsel çalışmada Türk- Ermeni İlişkilerinin başlangıcından günümüze genel bir değerlendirilmesi yapılarak, bu ilişkileri belirleyen ana hatlar üzerinde durulmaktadır. On sekiz farklı kalemden on sekiz farklı konu sunan çalışma, I. Dünya Savaşı sırasındaki ve sonrasındaki olaylarla Ermeni propagandasının tarihi kaynakları, Türk-Ermeni ilişkileri üzerine arşiv kaynakları ve yayınlamış eserler çerçevesinde bir sonuca ulaşmaya çalışmaktadır.

Diğer taraftan, Tanzimat ve Islahat Fermanlarıyla başlayan süreç ile bu sürecin Avrupa Birliği’ne giden boyutu Ermeni Sorunu çerçevesinde ele alınmaktadır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.