Sevme Sanatı

Sevme Sanatı

Hayatı ve Sevme Sanatı Üzerine Görüşleri
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Fromm insanın her türlü toplum yapısını denediğini tartışmıştır. Bütün bunlar insanın kurduğu ve kendi kendini idare edebilmesi için geliştirdiği toplumsal yapılardır. İnsan tümünü sınamıştır ancak hiçbiri insan kişiliğinin özelliklerine tam olarak yarar sağlamamıştır. Çalışmaları birçok dile çevrilen Frommun insan psikolojisine ilişkin görüşleri, sosyoloji felsefe tarih edebiyat, antrololoji gibi disiplinleri de içermesi bakımından hala güncelliğini ve canlılığını korumaktadır.


Fromm ayrıca henüz insan varoluşunun temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde bir toplumun yaratılmamış olsa da çağdaş toplum insanlarının sorunlarına yönelik verdiği önerilerle temelini sevgi ve yaratıcılıkta ulan yeni bir toplum yaratma imkanının varlığına dikkat çekmesiyle de günümüz insanının yaşamını biçimlendirme ve anlamlandırma süreci açısından özgün bir değer taşımaktadır, yapının insan kişiliğinin gelişimine olanak sağladığını savunmuştur.


Yorum Sayısı: 3

Kitap sanırım Erich Fromm'un kendi kitabı değil. Çünkü daha önce aldığım "Sevme Sanatı" ile çok büyük farklar var. Bu kitabı kapağını sevdiğim için almıştım fakat içerik beni hayal kırıklığına uğrattı. Kitap, Fromm'un görüşlerinin Murat Ukray tarafından derlenip yazıldığı bir kitap mı yoksa Murat Ukray'ın çevirisini yaptığı bir kitap mı belli değil. Ama bence derleme yapılmış bir kitap çünkü daha önce de dediğim gibi elimde olan başka bir "Sevme Sanatı" kitabı ile çok farklı. (içerik, önsöz,...devamını oku

M
Müjgan Kızılaslan  -   10.06.2016

"Sevgi konusununda öğrenilebilecek bir şey olmadığı sanısını doğuran ikinci önerme de sevginin bir yeti sorunu değil, bir nesne sorunu sanılmasıdır. İnsanlar sevmenin kolay olduğunu, asıl güçlüğün sevecek – ya da sevilecek – nesneyi bulmak olduğunu sanırlar. Bu tutumun, çağdaş toplumun gelişme tarihinde yatan birçok nedeni vardır. " Sevme kavramı konusunda çok farklı bakış açıları kazandıran kitap.

D
Dilek Çetin  -   22.02.2016

sevmenin ne demek olduğunu okuyup anladım. yanlış sevenlere , karşılık bekleyenlere tam bir öğretici kitap.

E
Erkan Karaağaç  -   10.02.2016