Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi (1807-1903)
% 13indirim

Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi (1807-1903)

  • 15,00 TL13,05 TL

    hopi kampanyası
    0,65 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İlahi ente maksudi ve rıdake matlubi.


"Allahım, maksadım sensin, arzum senin rızandır."


Müderris Şeyh Hacı Abdullah Efendi (1807-1903) Konya'nın Bozkır kazası Karacahisar köyünde doğmuş ve Nakşibendi tarikatı Halidi kolu şeyhi müderris Memiş (Mehmet Kudsi) Efendi'den icazet almıştır. 1833 yılında Konya-Şeydişehir'de müderrisliğe başlamış hocası ve şeyhi Memiş (Mehmet Kudsi) Efendi'nin 1852 yılında vefatı üzerine Nakşibendi tarikatının halidi kolu şeyhi olmuştur. 


Hacı Abdullah Efendi, 1833-1903 yılları arasında tam yetmiş yıl Şeydişehir'de eğitim ve irşat faaliyetlerinde bulunmuş, bundan dolayı Osmanlı uleması ve mutasavvıfları arasında "Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi" adıyla tanımıştır.


Kitapta Hacı Abdullah Efendi'ye ait 52 adet menkıbe yer almakta olup dönemin tarihi, sosyal ve dini hayatına ışık tutacak çok önemli bilgiler içermektedir. 2. Abdülhamit Han'ın bazı devlet işlerinde Şeyh Hacı Abdullah Efendi'nin fikrini alması ve oğlu Mehmet Hacegan Efendi'nin padişaha yapılan bir suikastı engellemesi, üzerinde durulması ve araştırılması gereken çok önemli sözlü iddialar olarak karşımızda durmaktadır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.