Şeyh Vasfi
% 34indirim

Şeyh Vasfi

19. Yüzyılın İkinci Yarısında Yaşamış Bir Neo-Klasik
  • 14,00 TL9,24 TL

    hopi kampanyası
    0,46 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Şeyh Vasfi 1851 - 1910 Tanzimat devri Türk şiirinde eski tarz tarz ı kadim şiir anlayışını sürdüren bir şairdir. Şiirleri dışında kitabet inşa gramer metin neşri vb. alanlarda dikkat çekici eserler yayımlayan Şeyh Vasfi aynı zamanda Kefevi Tekkesi post nişinliği vazifesini de ifa etmiştir.Şeyh Vasfi klasik şiirin malzemesini ve repertuarını klasik şiirin stratejileriyle yeniden ele alan neo klasik anlayışın bir temsilcisidir. O Türk edebiyatının gözle görülür bir şekilde Batıya özellikle de Fransız edebiyatına yöneldiği hatta Fransız edebiyatını tam anlamıyla taklit etmeye çalıştığı bir dönemde farklı bir ses olarak karşımıza çıkmaktadır. Vasfi Bey benimsediği dünya görüşü ortaya koyduğu edebi ve kültürel çalışmalar ile devrinin orijinal sayılabilecek isimlerinden birisidir.

Bu kitabın amacı Şeyh Vasfi'nin Yeni Türk Edebiyatındaki yerini ve benimsediği şiir anlayışını ortaya koymak onun şiirlerinden hareketle Tanzimat dönemi Türk şiirine günümüz edebiyat biliminin terminolojisinin ışığı altında yeniden bakmaktır.
(Tanıtım Bülteninden)


Yorum Sayısı: 1

İtiraf etmeliyim ki hocamın kitabı olmasına rağmen hiç beğenmedim. Çok basit kalitesiz. Kppyala yapıştır ile oluşturmuş kitabı. Her 3 sayfa da bir aynı cümleler ve olaylar anlatılmış. İçinde incelediği şiir açıklamaları da divan edb. Açısından basit kalmış. Yanililçi bir divan şairi olan şeyh vasfi üzerine yapılmış çalışmadır. Tavsiye etmem.

A
Ali Varlı  -   25.04.2016