Sherlock Holmes Gibi Düşünmek
% 28indirim

Sherlock Holmes Gibi Düşünmek

Mastermind
  • 24,00 TL17,28 TL

    hopi kampanyası
    0,86 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Gayet basit, Watson” diye başlayan ve  Watson'un “tabii ya, bunu ben niye göremedim" diye hayıflanmasıyla sonlanan her bir Sherlock çözümlemesi bize şunu söyler: Sherlock Holmes insan zihninin erişilebilir sınırları içinde işini görmektedir; karakter kurmaca da olsa, zihni mümkün olanı simgeler. Peki ama bizler (yani genel olarak Watsonlar) Holmes’un olağanüstü zihinsel becerilerinden biraz olsun nasiplenemez miyiz? 


Maria Konnikova bunun mümkün olduğunu söylüyor. Örtülü önyargılarımız güçlü ama kırılmaz değil; alışkanlık siperlerimiz sağlam ama yıkılmaz değil. Modern psikoloji ve nörobilim ile ünlü Sherlock vakalarını harmanlayan Mastermind, önce Sherlock'un bu davalarda neyi diğer herkesten farklı yaptığını gösteriyor, sonra bizim de aynı yaklaşımı kullanabilmemiz için zihinsel bir yol haritası sunuyor. Biraz farkındalık ve biraz egzersiz ile Holmes’un alametifarikası olan gözlem, hafıza, yaratıcılık ve tümdengelim gibi meziyetleri nasıl içselleştirebileceğimizi ve bunun sonucunda nasıl algımızı keskinleştirip, yaratıcı yönümüzü parlatabileceğimizi gösteriyor.


Büyük ilgi gören ve 17 dile çevrilen Mastermind, zihnimizi bir üst seviyeye çıkarmak için eşsiz ve en az Sherlock öyküleri kadar sürükleyici bir rehber.  


"Holmes'un bakış açısı ile modern nörobilimin leziz bir birleşimi"


- New York Times


"İlk sayfasından son sayfasına kadar büyüleyici"


- Brain Picking


"Kendiniz hakkında ustalaşmanız için heyecan verici bir yolculuk. Rehberiniz Sherlock Holmes."


- Steven Pinker


Maria Konnikova, Mastermind / Sherlock Holmes Gibi Düşünmek eserini okuyan herkes düşünce yöntemi diye bir şeyin varlığından haberdar olacak, bu düşünce yöntemi üzerinde araştırmalar yapacak ve yaşamına tatbik etmek için çalışacaktır. Bu eseri okumaya başlamadan önce okurların kendisini Sherlock Holmes ile özdeşleştirmesi eserin anlatmak istediğini daha rahat kavramasını sağlayacaktır. Siz de düşüncelerinize hakim olmak ve bir yönetici gibi düşüncelerinizi yönetmek istiyorsanız bu eser, bu işe başlamanız için doğru kapıdır. Yazar, bu eserinde sıradan bir dedektiflik hikayesi ele almamıştır. Maria Konnikova, Mastermind / Sherlock Holmes Gibi Düşünmek eserini okurken Sherlock Holmes’i anlamada okurlar zorlansa da eser üzerinde biraz kafa yorulduğu zaman Sherlock Holmes’i anlayacak ve hayran kalacaklardır. Yazar, bu eserinde okurlara öyle bir yol haritası çiziyor ki bu yolun her kilometresinde okurların yaşam kalitesinin ibresi yükseliyor. Bu eseri okuyan okurlar, hayatta ön yargılarının neler olduğunu düşünecek ve ön yargılarını tespit ettikten sonra teker teker kurtulmaya çalışacaktır. Hepimiz, hayatımızı olumlu veya olumsuz etkileyen bir takım alışkanlıklara sahibizdir. Bu eser ile hayatımızı olumsuz etkileyen alışkanlıklarımızın yaşam kalitemizi nasıl düşürdüğünün farkına varacak ve onlardan kurtulmaya çalışacağız. Hayatta başarılı ve karizmatik insanlara baktığımız zaman onlarda ne olduğunu bilmesek bile bazı farklılıkların olduğunu hissederiz. Bu eser ile bu farlılıkların gözlem, hafıza, yaratıcılık ve tümdengelim olduğunu ve bu insanların bu dört unsuru hayatlarıyla özdeşleştirerek başarıyı ve karizmayı yakaladığını öğreniyoruz. Peki, bizde bu dört unsuru hayatımızla özdeşleştirerek başarılı ve karizmatik bir insan olamaz mıyız? Sherlock Holmes, gayet tabii ki olabilirsiniz diyor ve bunun formülünü bu eserde veriyor. Günümüzde olmasa da eskiden çok çalışkan çocuklara sınıf atlatırlardı. Bu eseri okuduktan sonra durağan olan zihniniz öyle bir çalışmaya başlayacak ki zihninizin sınıf atladığını sizi tanıyan herkes rahatlıkla görecektir. Siz de düşünce dünyanızı geliştirerek hayata farklı pencerelerden de bakmak istiyorsanız Maria Konnikova, Mastermind / Sherlock Holmes Gibi Düşünmek eseri sizin için yazılmıştır. Maria Konnikova, Rusya’da dünyaya gelmiştir. Yazar, daha dört yaşındayken Amerika’ya yerleşmiştir. Yazar, dördüncü sınıfa giderken geleceğinin parlak sinyalini vermiş ve bir oyun yazmıştır. Yazar, psikoloji ve kültür alanlarında eserler vermektedir.
Yorum Sayısı: 2

Fazla bir şey beklemeyin ama Sherlock'un nasıl düşündüğünü çok güzel bir şekilde ayrıntılarıyla açıklamış.

İ
İsmail Bekar  -   04.02.2016

Maria Konnikova, Sherlock Holmes Gibi Düşünmek eserinde psikoloji, nöroloji ve düşünme yöntemlerini okurlarıyla paylaşmıştır. Sherlock Holmes’in, olaylara ve günlük hayata bakış açısı üzerinde çok düşünecek ve hayata bakış açınızı değiştireceksiniz. Eserin tek kusuru ise örneklendirmelerin sınırlı tutulmuş olmasıdır. Dünyada çoğu insan, düşünce yöntemleri yanlış olduğu için mutsuz olmaktadır. Bu eser, sizlere düşünce yöntemleriniz üzerinde güzel bir çalıştırma yaptırarak doğru düşünmeyi...devamını oku

P
Pelin Kırılmaz  -   27.06.2016