Sıfır Sayı
% 19indirim

Sıfır Sayı

  • 17,00 TL13,77 TL

    hopi kampanyası
    0,69 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Tam bir “kaybeden” olan Colonna (50), gazeteci Simei’den iyi bir iş teklifi alıyor: “Yazı işleri sorumlusu ya da benzeri bir şey” sıfatıyla bir yıl boyunca bir günlük gazete için hazırlanan 12 “sıfır sayı”yı yönetecek ve “asla çıkmayacak olan bir günlük gazetenin hazırlanışıyla geçen bir yılın öyküsü”nü anlatan bir kitap yazacak.


Patron Vimercate, bu gazete sayesinde “finans ve politika dünyasının güzel salonunu rahatsız edebileceğini kanıtladıktan sonra, olasılıkla bu güzel salon ona bu düşünceden vazgeçmesini rica edecek, o da Yarın tasarısını bir kenara kaldırıp güzel salona giriş yapma iznini koparmış  olacak.”


Teklif sahibi Simei’nin de kendi planı var: “her şey suya düşerse kitabı yayımlarım. Bomba gibi patlayacak ve yayın hakkı adına bana belli bir gelir sağlayacaktır. Ya da, olur ya, birileri yayımlamamı istemez ve bana bir total verir. Net.”


Olaylar böyle başlıyor ve Eco gözde konuları aracılığıyla İtalya’nın 50 yıllık tarihini yeniden yazıyor: Gladio, bir Papa’ya suikast, başka bir Papa’nın öldürülmesi, hükümet darbeleri, gizli servislerle terör örgütlerinin karmaşık ilişkileri… Ve bir soru: Acaba Mussolini sağ mı?


Umberto Eco, Sıfır Sayı eserinde İtalya’nın son yıllık tarihini konu ediniyor. Bu eserde okuyucular, gladio, Papa’ya suikast düzenlenmesi, bir Papa’nın öldürülmesi olayı, hükümet darbelerini, terör örgütleri ile gizli servisler arasında ki gizemli ilişkileri bulacaklar. Umberto Eco, Sıfır Sayı eserinde II. Dünya Savaşı yıllarına vurgu yaptıktan sonra İtalya’da kurulmuş olan faşist yönetimi derinlemesine inceliyor. Yazar, bu eserini Mussoloni üzerinde temellendiriyor ve Mussoloni üzerindeki gizemi çözmeye çalışıyor. Yazar, eserinde 1992 yılının İtalya’sından Mussoloni tarafından yönetilen faşist İtalya arasında okura sentez yaptırırken, kötü gazeteciliğin insanları nasıl bir felaketin içine çekebileceğini ince detaylarıyla okura aktarıyor. Sıfır Sayı eseri birçok karmaşık ve esrarengiz olayları tek hat içinde toplayarak İtalya’nın son elli yıllık tarihi hakkında okuru  fikir sahibi yapıyor. Umberto Eco, Sıfır Sayı eseri hakkında gazete ve dergi gibi yayın organlarının dağıtım aşamasına gelmeden önce bu süreçte geçen yoğun çalışmaları, bu süreçte yayının izleyeceği politikaları belirlemek için örnek olarak hazırlanan denemeleri içerdiği söylenebilir. Umberto Eco, Sıfır Sayı eserinde okura öyle bir gazete ile tanıştırıyor ki bu gazete ülkede ve dünyada meydana gelen olayları tarafsız bir gözle haber yapmayı, haberciliğin temeli olan dürüstlüğü reddetmektedir. Bu gazete halkı kendi istedikleri şekilde yönlendirebilmek ve halkın kendi istedikleri haberi kendi istedikleri kadar almalarını sağlamak için şantaj dahil her yola müracaat edebilen yozlaşmış bir gazetedir. Commendatore, bu yozlaşmış gazetenin patronudur ve işin ilginç yanı bu patronu çalışanları tanımıyor ama bütün sermaye sahipleri bu patronu tanıyor. Bu patronun hayatındaki amacı gazetecilik yapmak ve halkın özgür iradesine saygı duyarak haber almasını sağlamak değil, daha çok para kazanmanın yollarını kendisine açabilmektir. Günümüzde dürüst gazeteciliğin önemini kavramak isteyenler, halkın haberleri olduğu gibi değil de birilerinin istediği gibi almasının bir ülkenin kaderini nasıl değiştirdiğini görmek isteyenler Umberto Eco, Sıfır Sayı eserini mutlaka okumalıdır.
Yorum Sayısı: 3

İlgi çekici bir kitaba benziyor. Tıpkı Chuck Palahniuk' un kitabı gibi bu kitapta da bir iş etiği söz konusu. Palahniuk kitabında müşterileri içlerinden yöneterek kendi ürünlerini aldırmak söz konusudur ama burada sanki müşteriyi biraz daha kazanmak söz konusu olacak. Okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.

T
Turan Kocakaya  -   29.02.2016

Gazeteciliğin ne kadar önemli bir meslek olduğu, gazetecilerin topluma nasıl etki ettiği ve yönlendirdiği hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız Umberto Eco, Sıfır Sayı eserini mutlaka okumalısınız. Yazar, eserinde gazetecilerin toplumu yönlendirme kabiliyeti olduğu için toplumların kalkınmasına katkı sağlayabileceği gibi toplumları felaketlere de sürükleyebileceğini belirtmiştir. Bu eseri okuduktan sonra gazetelerde okuduğunuz ve TV’lerde izlediğiniz haberlere olan güveniniz sarsılacaktır....devamını oku

K
Kadir Şahin  -   27.06.2016

Kitap Eco'nun muazzam hikayesine nazaran berbat çevrilmiş. Kitabın yarısından fazlası İtalyanca kelimeden oluşuyor. Çok bölünüyor...

E
Elif Aydın  -   24.03.2016