Şiir Dilinde Nasreddin Hoca Hikayeleri
% 31indirim

Şiir Dilinde Nasreddin Hoca Hikayeleri

  • 8,00 TL5,52 TL

    hopi kampanyası
    0,28 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Dalda serçe, dağda kurt


Yüreğini bildi yurt


Koskoca göle yoğurt


Çaldı Nasreddin Hoca


 


Aldı gönül pasını


Hem dindirdi yasını


Dünyanın ortasını


Buldu Nasreddin Hoca


Nasreddin Hoca gülen yüzümüz, düşünen beynimizdir. İlim denizinden nasibini alan bu gönül insanının bilgisi, mekteplerde sırrına vâkıf olunacak ilimlerden değildir. Düşünce dünyamıza mizahın mayasını çalan Hoca, çağlar öncesinden bizi şaka yaparken dahi doğrudan ayrılmayan bir medeniyetin yoluna kılavuzlamaktadır.


Nasreddin Hoca fıkralarını şiirleştirme çabaları içinde Orhan Veli Kanık ve Orhan Yorgancı’nın kitaplarının önemi hiç şüphesiz ki görmezden gelinemez. Ancak Kenan Çarboğa’nın bu eseri, söz konusu eserlerin içinde ayrıcalıklı bir yere oturacak ve Nasreddin Hoca fıkralarını şiir diliyle ölümsüzleştirecektir.


Şekil olarak 14’lü hece ölçüsünün ağırlık kazandığı şiirlerin güçlü bir kafiye örgüsü vardır. Türk edebiyatının yaşayan şairleri içinde kafiye örgüsünü bu denli akıcı ve hatasız kullanan şair yok denecek kadar azdır.


Öğretmen ve şair kimlikleriyle bilinen Kenan Çarboğa’nın “Şiir Dilinde Nasreddin Hoca Hikâyeleri” isimli bu eserinin edebiyatseverler tarafından ilgiyle karşılanacağını umut ediyor, Çarboğa’yı Türk edebiyatına yaptığı bu değerli katkı için kutluyorum.


 


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.