Şikeste

Şikeste

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Kazandım” demişti en son karşılaşmalarında. Ağzının içinde tüm dünyayı ezer gibi söylemişti. Bozkırın orta yerinde hiç kimse bir şey kazanamamıştı oysa.


Daha ilk kitabıyla Orhan Kemal Öykü Ödülü alan Türker Ayyıldız’ın ikinci öykü kitabı Yapı Kredi Yayınları’nda. Vapurlara Küsmek ile 2011 Orhan Kemal Öykü Ödülü’nü alan yazar ‘’Şikeste’’ ile öykücülüğümüzdeki yerini perçinliyor.


“Şikeste”, kırık, kırılmış, yenilmiş, bozulmuş, hezimete uğramış, kırgın, incinmiş, kederli anlamlarına gelen, Farsça kökenli ve artık geçmişte kalmış kelimelerimizden. Türker Ayyıldız’ın, ikinci kitabına bu adı vermesinin sebebi, yazdığı öykülerin tam da bu anlamları kuşanmış olmalarından kaynaklanıyor. Gerçekten de kazanmanın ya da kaybetmenin önemsiz olduğu durağan hayatlar, beklenmedik bozgunlara açık yürekler, büyük kırılmaların sıradanlaşması vs. Şikeste, işte böylesi on dört öyküden oluşuyor.


Şikeste’de toplumun kıyısında kalmış kırgın ve yıkık, dayanıklı ve bıçkın insanların canlı hikâyeleri etkili bir dille anlatıyor.


Yorum Sayısı: 2

Vapurlara Küsmek'i çok beğenmiş bazı öykülerinden çok etkilenmiştim.Açıkçası bu kitabı okumadan endişelerim vardı ya Vapurlara Küsmek'ten aldığım tadı alamazsam ya oradakiler yazarın en iyi öyküleriyse diye.Çok şükür öyle olmadı onun kadar kadar güzel,etkileyici öyküler var bu kitapta da hatta şöyle söyleyebilirim Yeşil Cip,Kırlangıç Meselesi ve Sağ Sol hariç diğer on bir öykü çok hoşuma gitti.Öykülerin en hoşuma giden yanı bir olay yaşanıyor, bitiyor orada sona erebilecekken bir kaç cümleyle...devamını oku

B
Burak Akgün  -   29.02.2016

Çok güzel öyküler var içerisinde, kısacık ama çok şey anlatıyor. Bolca kasaba hayatı, kasaba insanları var öykülerde. Ama hep bir kırgınlık, kırılmışlık hissi, bir iç burkulması biraz sızı..

Z
Zeynep Dilara Öztunç  -   02.02.2016