Sıradışı Fikir Adamları

Sıradışı Fikir Adamları

Ali Ekmel Bilir
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Fikir adamlarının en sıradışı olanları, Eski Yunan filozoflarıdır. Zira öncesi bilinmeyen bir biçimde, bir ânda ortaya çıkarlar ve birbirinden ilginç fikirler ileri sürerler.

Fikir, yâni gördüğümüz ve işittiğimiz nesnelerin üstüne çıkmış düşünce, eski Yunan'da ?felsefe" adını almıştır. Oysa felsefe, fikrin tamamı değil, sadece bir yönü, bir görünümüdür.

Her felsefe fikirdir, fakat her fikir felsefe değildir. Fikrin felsefeye nisbetle daha kapsayıcı ve felsefenin fikre nisbetle daha dar, daha teknik bir anlamı olduğu anlaşılıyor.

Dolayısiyle, felsefeye sadece filozofça yaklaşılmaz; felsefeye, felsefenin dar anlamı dışında, herhangi bir bakımdan fikir edinmek için de yaklaşılır. Nitekim bizim bizim burada eski Yunan filozoflarına bakışımız ?felsefî" bir bakış değil, ama ?fikrî" bir bakıştır.

Onun için biz bu incelememize ?sıradışı filozoflar" yerine, ?sıradışı fikir adamları?mütefekkirler" demeyi uygun gördük. Böylece, ele aldığı konunun sanki kendisiymiş gibi görünen edeb yoksunundan da uzak kalmayı tercih ettik.

Demek ki, eski Yunan filozofları üzerine bu incelememiz, dar anlamda ?felsefî" bir inceleme değil, geniş anlamda ?fikrî" bir incelemedir. Sıradışı fikir adamları derken, ?ele aldığımız Eski Yunan filozoflarını ve onları ele alış tarzımızı" içine alan bir bakışı murad ediyoruz.

Zaten fikirler âleminde, eski Yunan filozoflarından daha ?sıradışı fikir adamları" bulmak zordur. Çünkü onlar, öncesi bilinmeyen bir şekilde ortaya çıktılar ve felsefe yapmaya başladılar.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.