Şirketler Topluluğu Sorumluluk Hukuku

Şirketler Topluluğu Sorumluluk Hukuku

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Şirketler topluluğu sorumluluk hukuku, şirket tüzel kişiliği etrafında şekillenen klasik sorumluluk yapısının ötesinde, hâkim şirketin sorumluluğunu öngörmektedir. Şirketler hukukunun özel bir dalı olan ve 6102 sayılı TTK ile ilk defa hukuk hayatımıza giren şirketler topluluğu hukuku, içerisinde bulunduğu hukuk dalının temel kabullerine aykırı, yeni bir sorumluluk sistemi getirmektedir. Hâkim şirket konumunda gerçek kişilerin de bulunabilecek olması, aile şirketleri gibi birlikteliklerin de bu kapsamda değerlendirilmesine imkân vermektedir. Diğer yandan holding veya grup olarak isimlendirilen, birçok şirketten oluşan büyük sermaye yapıları da aynı sorumluluk sisteminin kapsamında yer almaktadır.

Şirketler topluluğu hukukunun aktörlerine ilişkin sınırın geniş çizilmesinin yanında, düzenlemenin uygulanabileceği işlemlerin de çeşitlilik göstermesi, getirilen bu yeni sorumluluk sisteminin farklı alanlarda uygulanmasını mümkün kılmaktadır. Kredi sözleşmesi, kâr dağıtım kararı, genel kurul kararının iptali veya iflas erteleme gibi ticari hayatın içerisinde önemli yere sahip konular da, şirketler topluluğu hukuku içerisinde, farklı bir sorumluluk sistemi esas alınarak değerlendirilmektedir. Tüzel kişilik perdesini kaldırarak, şirkete hâkim olan unsurların sorumlu tutulabilmesini sağlayan bu sorumluluk yapısı, öğretiye ve hukuk uygulayıcılarına yönelik birçok imkân ve çözümü de beraberinde getirmektedir.

Eser, düzenlemenin muhataplarına sunduğu bu yenilikleri, olabildiğince basit bir sistematik içerisinde okuyucusuna aktarmaya çalışmaktadır.

 

Konu Başlıkları

Şirketler Topluluğu Sorumluluk Hukuku

Temel Konular

Şirketler Topluluğundaki İlişkilerden Doğan Sorumluluk


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.