Şirketlerde Kar Payı Dağıtımı
% 10indirim

Şirketlerde Kar Payı Dağıtımı

  • 28,00 TL25,20 TL

    hopi kampanyası
    1,26 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Nakit kar payı, yatırımcılar ve şirketler tarafından farklı bakış açılarıyla değerlendirilmektedir. Şirketler, pay senetlerinin piyasa değerini arttırmak veya en azından korumak amacıyla ortakların beklentilerini karşılamaya çalışır. Ortakların beklentileri; kar payı elde etmek olabileceği gibi, pay senetlerini elinde tutarak piyasa değeri yükseldiğinde satıp sermaye kazancı elde etmek de olabilir.


Bu durumda hangi karar doğrudur?


Nakit kar payı dağıtımı kararı mı kar payının dağıtılmayarak şirket tarafından yatırımlarda kullanılma kararı mı?


Sonuçta nakit kar payı dağıtılsa da dağıtılmasa da her iki taraf için, şirketin değerinin artması esastır. Kar payının şirketin değerine yaptığı katkı, piyasadan piyasaya, şirketten şirkete, zamandan zamana, koşuldan koşula değişmektedir. Bu konuda tam anlamıyla tek bir fikir hem teorik hem de uygulama açısından bulunmamaktadır. Ayrıca şirketlerin kar payı dağıtımında önemsedikleri faktörler yine her yapıya göre değişiklik göstermektedir.


Bu nedenle kar payı dağıtımı hem yatırımcılar hem de şirketler için hala belirsizliklerle ve henüz ortak bir çözüme ulaşmamış sonuçlarla doludur.


Kitapta yazarlar tarafından, kar payına dair tüm konulardan söz edilerek kar payı hem şirketler hem de bireysel yatırımcılar açısından geniş bir perspektiften araştırmalarla ortaya konmuştur.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.